StoryEditor

Ogród dla zapracowanych – wybierz bezobsługowe rośliny na lata

Zadbany, piękny i bujny ogród to marzenie wielu osób. Gdy taki efekt wydaje się być na wyciągniecie ręki, pojawia się problem z brakiem czasu. Wyjściem jest zaaranżowanie ogrodu poprzez wypełnienie przestrzeni roślinami, które rosną "same" i nie potrzebują uważnej pielęgnacji.
13.07.2024., 08:00h

Spis treści:

Rośliny wieloletnie dla osób zapracowanych i zabieganych

Jak pielęgnować rośliny wieloletnie?

Ogród dla zabieganych – zaplanowanie przestrzeni

Inne rośliny, które są łatwe w uprawie

Sporo osób nie ma czasu na codzienne doglądanie ogrodu. Z tego powodu właśnie najlepiej postawić na rośliny wieloletnie, które będą rosły przez kilka lat, a do tego nie wymagają dużego nakładu pracy. Jakie rośliny wybrać?

image
Ogród dla zapracowanych
FOTO: Envato Elements

Rośliny wieloletnie dla osób zapracowanych i zabieganych

Swoją uwagę należy skierować w stronę gatunków, które będą cieszyć oko przez kilka sezonów.

Oto niektóre z nich:

  • jeżówka – odporna na suszę i choroby, mało wymagająca, a pięknie dekoruje przestrzeń kolorowymi kwiatami;
  • lawenda, sprawdzi się nawet w suchym klimacie, pięknie pachnie;
  • mydlnica bazyliowata z pięknymi różowymi kwiatkami;
  • wisteria mająca urocze zwisające grona kwiatów;
  • eleganckie trawy ozdobne – niezwykle modne i niemal samoobsługowe,
  • funkia z dekoracyjnymi liśćmi.
image
Ogród dla zapracowanych
FOTO: Envato Elements

– Aranżując przestrzeń w ogrodzie, warto przeznaczyć miejsce również na bardziej egzotyczne rośliny wieloletnie. Mydlnica bazyliowata jest urokliwą, niskorosłą byliną, często wykorzystywaną jako roślina okrywowa. Charakteryzuje się drobnymi, jasnoróżowymi kwiatami, które pojawiają się wiosną i pokrywają roślinę aż do późnego lata. Jest łatwa w uprawie, dobrze znosi suszę i preferuje słoneczne stanowiska z dobrze przepuszczalną glebą. Wisteria natomiast, coraz bardziej popularna w Polsce, jest ceniona za swoje malownicze, zwisające grona kwiatów. Jako roślina pnąca świetnie sprawdza się do tworzenia malowniczych zadaszeń lub ścian. Preferuje stanowiska słoneczne i zaciszne, które sprzyjają obfitemu kwitnieniu, choć toleruje także lekki półcień. Wisteria jest stosunkowo łatwa w uprawie, wymaga jednak cierpliwości, ponieważ pełne kwitnienie może nastąpić dopiero po kilku latach od posadzenia – analizuje Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes zarządu firmy W.Legutko, producenta nasion i akcesoriów ogrodniczych.

Przeczytaj także: Zbiory owoców w lipcu. Jak przeprowadzić je poprawnie?

image
Ogród dla zapracowanych
FOTO: Envato Elements

Jak pielęgnować rośliny wieloletnie?

Choć rośliny wieloletnie nie wymagają od nas szczególnej troski, to jest kilka określonych działań, jakie warto podjąć, aby nasadzenia przetrwały. Joanna Legutko radzi, by do wysiewu zabrać się wczesną wiosną lub jesienią, gdy gleba jest wilgotna, a temperatury umiarkowane. Roślinom wieloletnim, choć nie wymagają częstego podlewania, należy zapewnić odpowiednią ilość wody w czasie suszy, zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu. Raz w sezonie powinniśmy także zaplanować nawożenie. Polecane nawozy to te naturalne, jak kompost czy obornik. Aby odżywić roślinę, można także praktykować przycinanie łodyg lub gałęzi w odpowiednim czasie.

Ogród dla zabieganych – zaplanowanie przestrzeni

Kolejnym czynnikiem jest dobór gatunków do warunków pogodowych panujących w danym regionie. Są rośliny bardziej lub mniej odporne na mróz, czy na suszę. Tam, gdzie występują prawdziwe zimy, czyli na północy kraju, można sadzić hortensje, berberysy czy forsycje. W południowych i zachodnich częściach Polski sprawdzi się lawenda, jeżówka czy trawy ozdobne dobrze znoszące suszę.

Inne rośliny, które są łatwe w uprawie:

  • nagietek lekarski – nie ma szczególnych wymagań uprawowych, poradzi sobie świetnie w każdych warunkach,
  • nasturcja większa – potrzebuje jedynie lekko wilgotnej gleby oraz słonecznego miejsca w ogrodzie,.
  • słonecznik ozdobny – nasiona wysiewamy na początku maja od razu na miejsce stałe,
  • rudbekia – wieloletnia roślina osiągająca od 30 do nawet 200 cm wysokości, łatwa w uprawie, należy tylko pamiętać, że potrzebuje słońca i umiarkowanie wilgotnej gleby,
  • serduszka okazała – to długowieczna bylina o pierzastych liściach, jej kwiaty mogą występować w różnych kolorach, na przykład w odcieniach różu, czerwieni, bieli czy błękitu. 

Fot. envato elements

Źródło: mat. prasowe

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 08:31