StoryEditor

Ogród na wsi dla seniora – jakie są zasady urządzania przestrzeni?

W ogrodzie osoby starszej najlepsze będą rozwiązania, które zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo, ale zarazem komfort i samodzielność. Z czego warto zrezygnować, a na czym się skupić?

27.10.2024., 16:00h

Spis treści:

Relaks dla seniora

Rośliny dla seniora

Ogród dla seniora – jak zachować bezpieczeństwo?

Ogród dla osoby na wózku

Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest senior. Czy porusza się o własnych siłach, czy choruje, a może ma problemy z kręgosłupem? Tak naprawdę warto projekt dostosować do wymogów indywidualnych.

Relaks dla seniora

Warto zadbać o prawdziwą strefę odpoczynku – w tej części ogrodu, w której nie wieje, ale też panuje lekki cień. Może to być przytulny kącik z zadaszeniem, aby senior mógł z niego korzystać w każdej wolnej chwili. Ważne będą wygodne fotele, z których łatwo jest wstać oraz komfortowa sofa ogrodowa, aby osoba starsza mogła w spokoju poczytać, uciąć sobie drzemkę, czy pograć w karty z przyjaciółmi. Do tego celu nadaje się pawilon lub altanka, a nawet duży parasol. W tym miejscu należy zamontować klimatyczne oświetlenie, najlepiej ładowane promieniami słonecznymi.

Rośliny dla seniora

Wraz z wiekiem właściciel ogrodu może mieć problem z utrzymaniem jego dobrej formy. Problemy kondycyjne i te związane z motoryką mogą skutecznie uniemożliwiać prace ogrodowe. Oto kilka wskazówek, których wprowadzanie w życie, może ułatwić zapanowanie nad ogrodową przestrzenią mimo podeszłego wieku:

  • rezygnacja z trawnika, w jego miejsce można zastosować system ścieżek, rabaty z bylinami, kamienie, czy płytki,
  • zmniejszenie powierzchni warzywnika,
  • nasadzenie bezobsługowych roślin –  np. rośliny wieloletnie nie wymagają nakładu pracy, jak jeżówka odporna na suszę, lawenda, wisteria, trawy ozdobne, funkia,
  • postawmy na rośliny łatwe w uprawie (np. nagietek lekarski, słonecznik ozdobny, rudbekia).

Ogród dla seniora – jak zachować bezpieczeństwo?

W ogrodzie dla osoby starszej nie powinno być (jeśli to możliwe) schodów, stopni i śliskich nawierzchni. Niejeden senior ma słabszy wzrok i może potknąć się o tego typu wystające elementy. Powierzchnia niech będzie bardziej szorstka – ważne jest wytyczenie ścieżek z urozmaiconą fakturą w newralgicznych miejscach, aby stały się swoistym znakiem rozpoznawczym.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla seniora na wsi – jak je urządzić?

Ogród dla osoby na wózku

Jeśli senior przemieszcza się na wózku inwalidzkim, warto zainwestować w tzw. podwyższone rabaty. Powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości – aby siedzący na wózku użytkownik ogrodu mógł z łatwością sięgać do roślin. Pozwoli to na wygodną pielęgnację i samodzielność, dzięki której prawdziwy fan czy fanka kwiatów będą mogli czerpać radość i satysfakcję z pielęgnowania ukochanego ogrodu.

image
Ogród dla osoby starszej 
FOTO: Envato Elements

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. październik 2024 16:02