Z tego artykułu dowiesz się:
- Co zrobić w warzywniku?
- Jakie prace przeprowadzić w sadzie w październiku?
- Jak dbać o trawnik w październiku?
- Jak zadbać o rośliny ozdobne w październiku?
- Jak pielęgnować oczko wodne w październiku?
Co zrobić w warzywniku?
Październikowe prace pielęgnacyjne w warzywniku skupią się na przygotowywaniu roślin i gruntu do okresu zimowego. W tym czasie najważniejsze okaże się regularne oraz dokładne odchwaszczanie, oraz uprzątanie grządek. Po usunięciu chwastów oraz innych zanieczyszczeń możemy przejść do zebrania warzyw, które są już na to gotowe, oraz wykopywania warzyw korzeniowych, w tym cebuli i czosnku. Opróżnione grządki powinniśmy nawieźć kompostem lub obornikiem.
Jakie prace przeprowadzić w sadzie w październiku?
W październiku zegar sezonowy zaczyna tykać coraz głośniej. To ostatni czas, kiedy bezpiecznie możemy przeprowadzać nasadzenia drzew i krzewów owocowych. Do tych, które jeszcze zdążą się poprawnie ukorzenić i przygotować do zimy należą, między innymi, porzeczki, jabłonie i grusze. To również ostatni miesiąc, kiedy musimy zebrać późne owoce, takie jak śliwki, maliny i jeżyny.
W zakresie prac porządkowych miesiąc ten spędzimy głównie na sprzątaniu opadłych liści i przycinaniu zainfekowanych pędów. Po wstępnym oczyszczeniu możemy przejść do wykonywania oprysków przeciwko parchowi jabłoni, rakowi bakteryjnemu, zarazie ogniowej oraz kędzierzawości liści.
Jak dbać o trawnik w październiku?
Trawnik w październiku potrzebuje prawdziwej przedzimowej pielęgnacji. Dlatego też nasza uwaga powinna skupić się na obserwacji zmieniającej się pogody oraz zmniejszania ryzyka rozwijania się pleśni śniegowej. W tym celu należy ostrożnie wybrać termin ostatniego koszenia, po którym źdźbła nie powinny być dłuższe niż 5 centymetrów.
W październiku warto również wykonać późnojesienne odżywianie. Dobrze sprawdzi się wysypanie na murawie cienkiej warstwy kompostu i rozprowadzenia jej grabiami. W rozluźnieniu struktury gleby pomoże również aeracja.
Przeczytaj także: Antygrypina – na przeziębienie, katar i kaszel! Przygotuj ją w domu!
Jak zadbać o rośliny ozdobne w październiku?
Większość październikowych prac pielęgnacyjnych, które musimy przeprowadzić, będzie odbywało się przy rabatach kwiatowych oraz roślinach ozdobnych. Jak zawsze, rozpoczynamy od gruntowanego odchwaszczenia oraz uprzątnięcia terenu, wyrzucenia zainfekowanych oraz uszkodzonych roślin. W momencie, gdy pojawią się pierwsze przymrozki, możemy przystąpić do wykopywania bylin oraz sadzenia kwiatów, które kwitną wiosną. Do takich gatunków należą: przebiśniegi, tulipany, narcyzy, krokusy i hiacynty. Przez cały październik możemy również wysadzać rośliny wieloletnie, uprawiane w pojemnikach. Dodatkowo nie zapominajmy o ciągłym zagrabianiu liści oraz uzupełnieniu ściółki, która zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu podłoża oraz przymarzaniu roślin.
Jak pielęgnować oczko wodne w październiku?
Jak w przypadku warzywnika i sadu, tak również pielęgnację oczka wodnego rozpoczynamy od gruntowanego oczyszczania, wyławiania opadłych liści i pozostałych zanieczyszczeń. W październiku możemy również wyciągnąć filtry oraz pompy wodne, które po oczyszczeniu przenosimy do suchego i bezpiecznego miejsca.
fot. envato elements