Trawy ozdobne stały się w ostatnim czasie niezwykle modne. Dlaczego? Otóż są łatwe w uprawie, jeśli stwarzamy im optymalne dla gatunku warunki, trwałe, stosunkowo odporne na choroby i szkodniki. Szkółki oferują dużą różnorodność gatunków i odmian o zróżnicowanych wymaganiach, pokroju, kolorze. To bogactwo pozwala na rozmaite zastosowania: jako solitery, grupy, rabaty monotematyczne i połączone z innymi bylinami, jako rośliny żywopłotowe, obwódkowe, okrywowe, na skalniaki czy do obsadzenia zbiorników wodnych.
Dlaczego ozdobne?
Trawy są reprezentowane we florze Polski przez ok. 300 gatunków, a na świecie jest ich ok. 8000. Oczywiście, bardzo różnią się między sobą, ale warto znać ich cechy wspólne – łodyga zwana źdźbłem, zbudowana z węzłów (kolanek) i międzywęźli, wydłużone liście mają unerwienie równoległe, dwa podstawowe typy kwiatostanów – kłosy (jedno-, dwu- lub wielostronne) albo luźniejsze wiechy (pojedyncze, podwójne i złożone).
Jakkolwiek typ kwiatostanu charakterystyczny dla gatunku trawy jest cechą decydującą w różnym stopniu o atrakcyjności kupowanych gatunków i odmian, tak budowa części podziemnej ma d...