Żywotniki, bardziej kojarzone z ich łacińską nazwą Thuja sp., znalazły rzesze zwolenników w naszym kraju. Jakie inne gatunki iglaków mogą stać się dla nich alternatywą, aby nasze działki nie były monotematyczne?
Żywopłot z gatunków iglastych jest łatwy w utrzymaniu, stabilny i zwarty. Dzięki niemu możemy tworzyć stale zielone ściany, służące jako tło dla rabat i innych kompozycji ozdobnych. Przy doborze gatunków na żywopłot bierzmy pod uwagę, czy ich przyszłe stanowisko jest zbliżone do siedliska naturalnego. Źle podjęte decyzje trudno będzie skorygować. Światłolubne iglaki w pełnym zacienieniu wolniej rosną i mogą nawet zrzucić igły. Inne z kolei, np. sosna, zakwaszają glebę, znacznie utrudniając utrzymanie pięknego trawnika.
Jakie gatunki iglaków na żywopłot?
Na słoneczne stanowiska do tworzenia zielonych ścian nadaje się większość iglaków, wśród których warto wyróżnić
świerki. Z kolei występujący w Polsce w różnych odmianach
jałowiec pospolity może być sadzony nawet na mniej zasobnych i piaszczystych glebach. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. wolno rosnący ‘Arnold‘ – o kolumnowym pokroju i szybko rosnący ‘Hibernica‘.
Często mylone z żywotnikami są
cyprysiki. W naszych warunkach klimatycznych dobrze sprawdza się cyprysik Lawsona ‘Columnaris‘. Ma wzniosły pokrój i może być traktowany zarówno jako...