Początki hodowli jerseyów w SK Iwno (spółka należąca do KOWR) to lata 80. Wybór był właściwie przypadkowy, podyktowany potrzebą "lokalową" – ówczesne krowy mleczne wraz z rosnącym udziałem genów rasy hf zwiększały kaliber i przestawały mieścić się na stanowiskach w oborze uwięziowej z lat 60. Zapadła więc decyzja, by budynki zasiedlić mniejszymi krowami. W 1985 roku z Danii sprowadzono, początkowo do fermy w Siedlcu, 106 jałówek i buhaja tej rasy. Jak wspomina jeden z dojarzy, który pamięta tamto wydarzenie – krowy były małe i dawały szklankę mleka.
Niedoceniony surowiec
Rasa sprawdziła się i dziś stado jerseyów z Iwna (przeniesione na fermę Wiktorowo) liczy ok. 300 krów dojnych, o wydajności mlecznej ponad 7400 litrów rocznie. Ich mleko zawiera ok. 5% tłuszczu i 3,9% białka.
– Nad składem jeszcze pracujemy, choć trudno znaleźć motywację finansową… Wyższa cena za litr mleka (obecnie 2,4 zł/l) wynika wyłącznie z wyższej zawartości suchej masy. Nie ma premii za jakość mleka i rasę – mówi opiekun zwierząt. Tylko ...