Rejestracja przemieszczania zwierząt
Rolnicy od miesięcy apelują o zwolnienie z obowiązku rejestrowania dodatkowych siedzib stada, jeśli budynki gospodarskie i przylegające pastwiska położone są na różnych działkach oddzielonych od siebie tylko drogą lub rowem. W takiej sytuacji muszą rejestrować odrębne działalności (siedziby stad), bo ARiMR nie uznaje gospodarstwa jako zwartej zabudowy. I efekcie za każdym razem, gdy np. wyprowadzają krowę na pastwisko muszą zgłosić przemieszczenia stada. Wymóg ten bardzo utrudnia pracę i jest czasochłonny.
- Przez środek gospodarstwa przebiega droga gminna. Z jednej strony drogi rolnik ma oborę. Z drugiej porodówkę wraz z cielętnikiem. ARiMR żąda posiadania 2 siedzib. Przy 100 sztukach mlecznych będzie to minimum 200 przemieszczeń rocznie dodatkowo. Wydawało mi się, że mamy iść w kierunku ułatwiania sobie życia, nie komplikacji – podkreślał kilka miesięcy temu Emil Mieczaj, rolnik z woj. zachodniopomorskiego.
Zmiana siedziby stada kilka razy dziennie?
Z kolei Konrad Krupiński, rolnik i wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego wyliczał, że siedzibę stada musi zmienić... 4 razy.
- Muszę codziennie 4 razy zmieniać siedzibę stada.. 1.pastwisko. 2 dojenie. 3 pastwisko. 4 dojenie razy te 150 dni a nawet i więcej...brawo za kolejny poroniony przepis - denerwuje się rolnik.
Będzie zmiana przepisów?
Ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na postulaty izb rolniczych w tej sprawie wyjaśnia, że "posiadacze zwierząt są ustawowo obowiązani do zarejestrowania siedzib stad, w których przebywają – tymczasowo lub stale oznakowane zwierzęta gospodarskie, a każde przemieszczenie zwierzęcia do i z siedziby stada powinno być zgłoszone w terminach określonych w ustawie do komputerowej bazy danych ARiMR".
Ale wobec rolniczych apeli, ministerstwo informuje, że zwróciło się z prośbą do ARiMR o rozważenie zmiany zasad rejestracji siedzib stad (pastwisk) obecnie stosowanych przez ARiMR, a przyjętych w porozumieniu z Głównym Lekarzem Weterynarii.
ksz