Przedstawiciele krajów ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), z którymi w ubiegłym tygodniu spotkał się Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oficjalnie poinformowali o zatwierdzenie polskich zakładów mleczarskich na rynek indonezyjski. Audyt, na podstawie którego kraje uzyskały porozumienie miał miejsce w listopadzie 2015 r.
Jak zauważył ambasador Indonezji w Polsce Peter F. Gontha, była to pierwsza kontrola w Europie, która zakończyła się sukcesem. Podkreślił również, że kraje ASEAN to ponad 600 mln konsumentów. Minister Jurgiel podczas spotkania zaznaczył, że polski sektor mleczarski jest doskonałym przykładem niekonwencjonalnej modernizacji, stwarzającej takie możliwości produkcyjne, które przyczyniają się do ekspansji naszych produktów na rynki światowe. ‑ Polskie zakłady mleczarskie mają dużą umiejętność dostosowania swoich produktów do oczekiwań danego konsumenta, a ich produkty cenione są za wysoką jakość, bezpieczeństwo i walory smakowe – dodał minister Jurgiel.
Polscy przedsiębiorcy szukają nowych miejsc zbytu białego surowca, dlatego zauważalny jest systematyczny wzrost zainteresowania rynkiem krajów ASEAN. – Liczymy na coraz lepszą współpracę z naszymi partnerami z ASEAN, w szczególności na szybkie postępy w zakresie eliminowania barier w handlu – zaznaczył polski minister. Spotkanie, z inicjatywy Ambasadora Indonezji w RP, zorganizowała Polska Izba Mleka. Ambasada Indonezji do udziału w spotkaniu zaprosiła również pozostałych szefów placówek 5 krajów należących do ASEAN, akredytowanych w Warszawie, tj. Wietnamu, Tajlandii, Malezji, Filipin i Indonezji. Pozostali członkowie ugrupowania, tj. Singapur, Brunei, Laos, Mjanma i Kambodża nie posiadają przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce. dj., na podst. MRiRW
StoryEditor
Indonezja otwiera się na polskie mleko
Intensywne działania Głównego Inspektoratu Weterynarii, przy wsparciu polskiej placówki dyplomatycznej w Dżakarcie, przyniosły oczekiwane efekty. Ministerstwo Rolnictwa Republiki Indonezji pismem z dnia 13 stycznia 2016 roku poinformowało o zatwierdzeniu do eksportu 17 polskich zakładów mleczarskich.