StoryEditor

IRZ Plus: zamieszanie w systemie i problem z uzupełnieniem danych

Hodowcy bydła mlecznego i mięsnego mieli czas do 8 stycznia br. na uzupełnienie danych w systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Jeżeli nie podali wymaganych informacji, wypłata dopłat z ekoschematu dobrostan zwierząt może być zagrożona. Podczas składania aktualizacji danych w systemie rolnicy napotkali wiele problemów.
06.02.2024., 10:26h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ekoschemat dobrostan zwierząt
  • Znikające dane z systemu
  • Pastwisko za drogą
  • Odechciewa się wypasać zwierzęta
  • Dłuższy termin dla opasów
  • Brak kierunku użytkowania?
  • Brak dokładnej instrukcji

Ekoschemat dobrostan zwierząt

Ekoschemat dobrostan zwierząt w przypadku utrzymywania bydła mięsnego lub mlecznego to spory zastrzyk dodatkowej gotówki. Jednak, aby uzyskać pieniądze, trzeba pamiętać o wysłaniu dokumentów w określonym terminie m.in. rejestru wypasu (do 9 października 2023 r.), czy wybiegu (od 15 marca do 21 marca 2024 r.) lub oświadczenia oraz o uzupełnieniu danych dot. opisu systemu utrzymania bydła.

Hodowcy, którzy złożyli wnioski w ramach wariantu: dobrostan krów mlecznych, dobrostan krów mamek (utrzymywane w pomieszczeniach i w systemie otwartym) i dobrostan opasów, byli zobowiązani do akutualizacji danych za pośrednictwem systemu IRZ Plus – elektronicznie lub papierowo w biurze powiatowym Agencji.

Resort rolnictwa wyjaśnia, że celem ekoschematu dobrostan zwierząt jest zachęcenie rolników do stosowania podwyższonych warunków dobrostanu. Wsparcie można uzyskać za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie normy, wynikające z powszechnie obowiązującego prawa i stosowanych praktyk.

Niestety, rolnicy mieli sporo problemów, nie z wymaganiami, ale wypełnieniem dokumentów.

Znikające dane z systemu

Zarówno w przypadku bydła mlecznego, jak i mięsnego hodowcy musieli uzupełnić dane dotyczące m.in. podstawowych danych dot. działalności i producenta, stanu działalności, systemu utrzymywania zwierząt, danych działek ewidencyjnych, lokalizacji budynków, w których utrzymywane są zwierzęta i danych lokalizacji pastwisk. Mimo że na pierwszy rzut oka zadanie wydawało się proste, przysporzyło hodowcom wiele trudu. ARiMR nawet przygotowała stosowną instrukcję wypełnienia brakujących danych, jednak nawet podczas korzystania z niej nie wszystko wydawało się jasne.

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:28