![Ocena jakości siary: testowanie przenośnym refraktometrem](https://static.topagrar.pl/images/2024/12/11/o_295031_1280.webp)
Jak zgłosić cielaka przez IRZplus?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela wsparcia merytorycznego rolnikom, których nurtują różne kwestie dotyczące naborów wniosków, ubiegania się o dopłaty czy też próbujących dopilnować obowiązkowej dokumentacji stada za pośrednictwem Internetu. Na stronie internetowej ARiMR w zakładce „Najczęściej zadawane pytanie” jeden z rolników zapytał, w jaki sposób przeprowadzić rejestrację cielaka za pośrednictwem IRZplus. Oto odpowiedź, którą otrzymał z Agencji:
- Aby zarejestrować zwierzę przez Internet należy założyć konto użytkownika w IRZplus, uzyskując login i hasło nadawane w ARiMR wg ustalonych zasad.
- Następnie należy zalogować się do aplikacji wpisując login i hasło w okno logowania aplikacji na stronie internetowej https://irz.arimr.gov.pl
- Po zalogowaniu, będzie Pan/i mógł/a przejść do zakładki „Dokumenty”, w której wylistowane są pod przyciskiem „Utwórz nowy dokument” wszystkie formularze zgłoszeń dedykowane danej działalności. Należy wybrać formularz „Zgłoszenie urodzenia” i uzupełnić obowiązkowe pola na tym dokumencie analogicznie jak w wersji papierowej formularza.
- Przy każdym polu znajduje się tzw. pomoc kontekstowa w postaci zielonej ikonki znaku zapytania, po kliknięciu w nią, system podpowiada, co należy wpisać w dane pole.
- Po wypełnieniu formularza należy go zweryfikować („Weryfikuj dokument”) i zarejestrować dokument zgłoszenia („Wprowadź dokument”) przesyłając dyspozycje do ARiMR.
- Po zarejestrowaniu dokumentu w IRZplus, należy śledzić stan tego dokumentu w zakładce „Dokumenty”. W zależności od etapu weryfikacji zgłoszenia w ARiMR, dokument przyjmuje różne wartości informujące o etapie jego obsługi w systemie IRZ.
Zobacz też: PFHBiPM zaleca odwołanie wystaw bydła mlecznego w 2025 r.!
Jak zaznacza ARiMR, „więcej informacji na ten temat oraz opis poszczególnych stanów dokumentu można znaleźć w Podręczniku użytkownika IRZplus zamieszczonego na stronie internetowej Agencji w Materiałach części dotyczącej aplikacji IRZplus”, który jest dostępny również TUTAJ.
oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: ARiMR