StoryEditor

Jaki międzyplon na paszę?

W końcu zaczęło padać. Tam, gdzie tego deszczu nie spadło w nadmiarze, a udało się zacząć żniwa, zwalnia się stanowisko na międzyplon. W gospodarstwach utrzymujących bydło, jest to jedna z możliwości na uzupełnienie bazy paszowej.
20.07.2018., 15:07h

Mamy do dyspozycji praktycznie dwa warianty międzyplonów, tj. mogą one być jare lub też ozime. Jeżeli potrzebujemy paszy jeszcze w tym roku, trzeba się zdecydować na wariant jary. Dobrze sprawdzają się wówczas trawy – mogą one być uprawiane w siewie czystym lub w mieszankach z innymi gatunkami.

Dużą ilość biomasy z traw w siewie czystym uzyskać można jedynie z odmian życicy westerwoldzkiej oraz życicy wielokwiatowej. Nasiona należy wysiać na głębokość 2 cm w ilości 35–40 kg (można oba gatunki razem, z przewagą np. 2/3 pierwszego), w rozstawie 12–15 cm. 

W sprzyjających warunkach możliwy jest zbiór około 25 t/ha biomasy (4–5 t s.m.). To doskonały komponent paszowy nawet dla wysoko wydajnych krów mlecznych. Może być zakiszony z trzecim odrostem później koszonych łąk, podwyższając jego wartość energetyczną. Zbiór życicy z siewu czystego możliwy jest po 50–70 dniach od siewu, w III dekadzie września, najpóźniej do 10 października. Jeżeli po międzyplonie planowany jest wiosenny siew plonu głównego, w sprzyjających warunkach pogodowych możliwy jest jeszcze zbiór 2. odrostu na przełomie października i listopada. Można go zamiast kos...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2025 21:32