Mamy do dyspozycji praktycznie dwa warianty międzyplonów, tj. mogą one być jare lub też ozime. Jeżeli potrzebujemy paszy jeszcze w tym roku, trzeba się zdecydować na wariant jary. Dobrze sprawdzają się wówczas trawy – mogą one być uprawiane w siewie czystym lub w mieszankach z innymi gatunkami.
Dużą ilość biomasy z traw w siewie czystym uzyskać można jedynie z odmian życicy westerwoldzkiej oraz życicy wielokwiatowej. Nasiona należy wysiać na głębokość 2 cm w ilości 35–40 kg (można oba gatunki razem, z przewagą np. 2/3 pierwszego), w rozstawie 12–15 cm.
W sprzyjających warunkach możliwy jest zbiór około 25 t/ha biomasy (4–5 t s.m.). To doskonały komponent paszowy nawet dla wysoko wydajnych krów mlecznych. Może być zakiszony z trzecim odrostem później koszonych łąk, podwyższając jego wartość energetyczną. Zbiór życicy z siewu czystego możliwy jest po 50–70 dniach od siewu, w III dekadzie września, najpóźniej do 10 października. Jeżeli po międzyplonie planowany jest wiosenny siew plonu głównego, w sprzyjających warunkach pogodowych możliwy jest jeszcze zbiór 2. odrostu na przełomie października i listopada. Można go zamiast kos...