StoryEditor

Młoda rolniczka hoduje bydło rasy wagyu i działa w Radzie Kobiet w rolnictwie

Anna Węgłowska – młoda rolniczka z woj. warmińsko-mazurskiego nie lubi nudy, odważnie realizuje nowatorskie pomysły. W swoim gospodarstwie postawiła na niszową w skali kraju, niełatwą hodowlę bydła mięsnego japońskiej rasy wagyu, a przy tym znajduje jeszcze czas na działalność społeczną.
08.03.2024., 12:39h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rolniczka od pokoleń
  • Natchnęły ją podróże
  • Wymagająca hodowla wagyu
  • Piwo, sake, masaże i... muzyka
  • Wybitne walory kulinarne
  • Całym sercem jest z rolnikami

Rolniczka od pokoleń

Już od dziecka wiedziała, że zostanie rolniczką. Gospodarstwo, położone we wsi Ławice w gminie Iława, należy do jej rodziny od trzech pokoleń.

– Kupili je moi dziadkowie w latach 60. ubiegłego wieku, później prowadzili rodzice, teraz gospodaruję tu wraz z rodzicami, choć planują wkrótce przepisać gospodarstwo na mnie – mówi pani Ania. – Nigdy nie brałam pod uwagę innej drogi rozwoju dla siebie. Ja po prostu kocham przyrodę, zwierzęta. Dorastając obserwowałam też, jak coraz więcej kobiet angażuje się w działalność rolniczą, prowadzi gospodarstwa, stawia na innowacje. To mnie zmotywowało.

Natchnęły ją podróże

Pani Ania postanowiła zacząć od zdobywania wiedzy. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa – kierunek: zarządzanie i inżynieria produkcji rolniczej.

image

Anna Węgłowska w swoim gospodarstwie pod Iławą postawiła na niszową hodowlę bydła mięsnego japońskiej rasy wagyu.

FOTO: Sierszeńska

Pomysł założenia hodowli bydła mięsnego japońskiej rasy wagyu zrodził się z pasji rolniczki do podróżowania. Przemierzając Europę i odwiedzając zagraniczne gospodarstwa rolne, pani Ania postanowiła zrobić coś, co w naszym kraju jest mało popularne. W 2020 r. wraz z rodzicami kupiła byka wagyu, z linii kuroge i krowę z cielakiem z Niemiec (cena za buhaja waha się w granicach 5–15 tys. euro). Dziś gospodarstwo w Ławicach liczy ok. 70 ha. Ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego – 80 krów dojnych oraz bydła mięsnego – 20 sztuk rasy angus i wagyu.

Wymagająca hodowla wagyu

Wagyu pochodzi z Japonii. Jest to rasa wolno dojrzewająca, wymagająca długiego opasania, ok. 34–36 miesięcy, charakteryzuje się niskimi przyrostami dziennymi, a jego mięso ma marmurkową strukturę.

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:08