StoryEditor

Młoda rolniczka hoduje bydło rasy wagyu i działa w Radzie Kobiet w rolnictwie

Anna Węgłowska – młoda rolniczka z woj. warmińsko-mazurskiego nie lubi nudy, odważnie realizuje nowatorskie pomysły. W swoim gospodarstwie postawiła na niszową w skali kraju, niełatwą hodowlę bydła mięsnego japońskiej rasy wagyu, a przy tym znajduje jeszcze czas na działalność społeczną.
08.03.2024., 12:39h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rolniczka od pokoleń
  • Natchnęły ją podróże
  • Wymagająca hodowla wagyu
  • Piwo, sake, masaże i... muzyka
  • Wybitne walory kulinarne
  • Całym sercem jest z rolnikami

Rolniczka od pokoleń

Już od dziecka wiedziała, że zostanie rolniczką. Gospodarstwo, położone we wsi Ławice w gminie Iława, należy do jej rodziny od trzech pokoleń.

– Kupili je moi dziadkowie w latach 60. ubiegłego wieku, później prowadzili rodzice, teraz gospodaruję tu wraz z rodzicami, choć planują wkrótce przepisać gospodarstwo na mnie – mówi pani Ania. – Nigdy nie brałam pod uwagę innej drogi rozwoju dla siebie. Ja po prostu kocham przyrodę, zwierzęta. Dorastając obserwowałam też, jak coraz więcej kobiet angażuje się w działalność rolniczą, prowadzi gospodarstwa, stawia na innowacje. To mnie zmotywowało.

Natchnęły ją podróże

Pani Ania postanowiła zacząć od zdobywania wiedzy. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa – kierunek: zarządzanie i inżynieria produkcji rolniczej.

image

Anna Węgłowska w swoim gospodarstwie pod Iławą postawiła na niszową hodowlę bydła mięsnego japońskiej rasy wagyu.

FOTO: Sierszeńska

Pomysł założenia hodowli bydła mięsnego japońskiej rasy wagyu zrodził się z pasji rolniczki do podróżowania. Przemierzając Europę i odwiedzając zagraniczne gospodarstwa rolne, pani Ania postanowiła zrobić coś, co w naszym kraju jest mało popularne. W 2020 r. wraz z rodzicami kupiła byka wagyu, z linii kuroge i krowę z cielakiem z Niemiec (cena za buhaja waha się w granicach 5–15 tys. euro). Dziś gospodarstwo w Ławicach liczy ok. 70 ha. Ukierunkowane jest na hodowlę bydła mlecznego – 80 krów dojnych oraz bydła mięsnego – 20 sztuk rasy angus i wagyu.

Wymagająca hodowla wagyu

Wagyu pochodzi z Japonii. Jest to rasa wolno dojrzewająca, wymagająca długiego opasania, ok. 34–36 miesięcy, charakteryzuje się niskimi przyrostami dziennymi, a jego mięso ma marmurkową strukturę.

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Katarzyna Sierszeńska
Autor Artykułu:Katarzyna Sierszeńska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:50