StoryEditor

Monitoring stada a ekonomia produkcji mleka

– Najlepszym indykatorem właściwych warunków panujących w oborze jest sama krowa i jej zachowanie – mówił Grzegorz Krasiński z Instytutu Przyrodniczo-Technologiczny Falenty podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.
20.11.2018., 08:11h
Dobrostan wpływa bezpośrednio i pośrednio na zdrowie zwierząt oraz ich produkcyjność. To z kolei jest decydującym czynnikiem wpływającym na opłacalność produkcji i sukces ekonomiczny. Naturalne zachowania krów mlecznych, które są istotne z punktu widzenia ich zdrowia, dobrostanu oraz produkcyjności to: odpoczynek, pobieranie pokarmu oraz przeżuwanie. Jak mierzyć i kontrolować ww. czynniki?

– Rosnącemu pogłowiu bydła w wielu polskich stadach oraz braku wykwalifikowanej kadry pracowników wychodzą naprzeciw systemy monitoringu stada, określające najważniejsze parametry stanu zdrowia bydła, jak przeżuwanie czy ruja. Zmiany odbiegające od norm behawioralnych mogą wskazywać na symptomy przyszłej choroby bądź zaburzenia – mówił Krasiński.

Każde zwierzę ma swój własny wzorzec ruchu czy zachowania i system Smartbow (firma Zoetis), który jest wykorzystywany przez Krasińskiego,  monitoruje zwierzę, uczy się wykrywać zmiany i ostrzegać o nieprawidłowościach. Jak zaznaczał prelegent, alarmy, które generuje system, pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń przeżuwania i szybsze rozpoznanie chorób. Daje to szansę na podjęcie wczesnej reakcji.

– Im będzie szybsza, tym szybciej możliwy będzie powrót do odpowiedniej  wydajności mlecznej krów. Mniejsze straty mleka, mniej kosztowne leczenie, niższy odsetek brakowań oraz znacznie poprawione wskaźniki rozrodu to główne obszary zysku, który niesie za sobą inwestycja w nowoczesny system – dodawał przedstawiciel Instytutu Przyrodniczo-Technologicznego Falenty.

opr. mj
Fot.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 20:51