Jak wynika z danych Europejskiej Agencji do spraw Leków oraz Światowej Organizacji Zdrowia, antybiotyki są masowo wykorzystywane w hodowli zwierząt, a ostatnie dane wskazują, że poziom ich użycia jest najwyższy w historii. Parlament UE za pomocą stosownych dyrektyw usiłuje metodami administracyjnymi odwrócić niekorzystną sytuację. Odpowiednia dyrektywa określająca wymagania w stosunku do naszego kraju spodziewana jest w 2017 r.
– Oprócz ilościowego ograniczenia stosowania antybiotyków, ważne jest także ich rozważne stosowanie. Kliniczne zapalenia wymienia u krów (mastitis) są klasycznym przykładem schorzenia, wymagającego rozważnego stosowania antybiotyków – mówił dr Lesiak.
Według niego podczas laktacji najważniejszy jest dobór skutecznego leku i odpowiednio długa terapia. To pierwsze możliwe jest poprzez regularne badania bakteriologiczne wraz z określeniem wrażliwości wyizolowanych bakterii patogennych na antybiotyki. Z kolei w okresie zasuszenia należy decydować się na stosowanie antybiotyków o przedłużonym działaniu (preparaty DC) tylko u krów, które miały chore wymiona w laktacji.
opr. mj
Fot. Wieczorek
StoryEditor
Oszczędne stosowanie antybiotyków w produkcji mleka
– Jednym z głównych problemów współczesnej medycyny jest wzrastająca liczba szczepów bakterii opornych na antybiotyki – mówił w trakcie Forum „top agrar Polska” w Poznaniu dr Marek Lesiak z firmy Zoetis.