Wzrost o prawie 2%
W maju 2016 r. do podmiotów skupujących dostarczono 981,5 mln litrów białego surowca, czyli o 4,22% więcej niż miesiąc wcześniej oraz o 1,7% więcej od skupu w analogicznym okresie ubiegłego roku. W okresie od stycznia do maja bieżącego roku do skupu trafiło 4 586,1 mln litrów mleka, była to o 7,3% większa ilość niż w tych samych miesiącach 2015 roku – według danych GUS. Najwięcej mleka skupiły mleczarnie z Podlasia, natomiast największą produkcją charakteryzuje się województwo mazowieckie.
Gdzie skupiono najwięcej mleka?
Według siedziby podmiotów skupujących, w maju najwięcej mleka surowego skupiono w województwie podlaskim (331,6 mln l), mazowieckim (172,5 mln l), oraz wielkopolskim (125,6 mln l). Najmniej natomiast mleka skupiono w województwie podkarpackim (4,7 mln l), dolnośląskim (5,2 mln l) oraz zachodniopomorskim (6,4 mln l) – podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Polska w czołówce zwiększających produkcję
Całoroczna produkcja mleka w Unii Europejskiej do kwietnia 2016 r wzrosła o 4% (1% wzrost w maju 2016 wobec maja 2015 r)., jednak połowa największych producentów w UE zaczęła zmniejszanie produkcji. Największy wzrost produkcji w skali roku uzyskały: Irlandia (+16%), Holandia (+13%), Polska (+5%) i Niemcy (+4%). Komisja Europejska uważa, że w 2016 roku dostawy mleka wzrosną o 1,6% – informuje Fonterra. dj, na podst. FAPA, Fonterra
StoryEditor
Polska zwiększa produkcję mleka
Niskie ceny mleka nie przyczyniły się do spadku jego produkcji w naszym kraju. Wzrost odnotowano zarówno w stosunku do poprzednich miesięcy, jak i analogicznych okresów ubiegłego roku. Wśród krajów, które nie przykręciły kurków z mlekiem są również Irlandia, Holandia oraz Niemcy.