StoryEditor

To sprawdziło się u rolników na stres cieplny: automatyczne wentylatory w oborze

Pierwsze oznaki dyskomfortu termicznego u krów pojawiają się już przy temperaturze powyżej 16˚C, dlatego lato jest trudnym okresem dla hodowców krów mlecznych. Przeczytaj, jakie sposoby na gorące dni mają hodowcy z Mazowsza i przygotuj się na kolejny sezon upałów już teraz!

19.09.2024., 10:08h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Konsekwencje upału
  • Jak schładzać zwierzęta?
  • Zautomatyzowana obora
  • Dobra cyrkulacja
  • Zabezpieczenie paszy

Produkcja mleka u krowy generuje dużo ciepła (poprzez procesy fermentacji zachodzące w żwaczu), które musi oddać do otoczenia. Zwierzęta chłodzą się przede wszystkim przez wdychanie świeżego i suchego powietrza. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zapewnić im optymalne warunki otoczenia, takie jak odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w oborze.

Konsekwencje upału

Jeśli nie zadbamy o odpowiedni komfort termiczny krów, konsekwencje przegrzania mogą się ciągnąć jeszcze długo, nawet pół roku po zakończeniu najcieplejszego okresu w roku. Główne skutki stresu cieplnego to:

  • spadek pobrania paszy, a co za tym idzie produkcji mleka oraz jego parametrów (tłuszcz, białko),

  • wzrost ryzyka chorób metabolicznych i infekcji,

  • zaburzenia w rozrodzie (krótszy czas i osłabione objawy rui, mniej krów się zaciela, wczesne zamieranie zarodków).

Jak schładzać zwierzęta?

Istnieją różne rozwiązania, które pomagają obniżyć temperaturę w budynkach gospodarskich oraz temperaturę ciała zwierząt, należą do nich m.in.:...

Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Zieja
Autor Artykułu:Dominika Zieja
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 05:47