– Podczas planów dotyczących fermy, zaczęliśmy poniekąd od tyłu, a więc racjonalnego zagospodarowanie gnojowicy – wspomina Maciej Baurycza z gospodarstwa Fortune Cieszymowo podczas pokazu pracy instalacji o nazwie BRU 2000 Premium do pasteryzacji ściółki, na który zaprosiła nas firma Bauer.
Pierwszy etap wyprodukowania ściółki z separatu odzyskiwanego z gnojowicy polega na oddzieleniu frakcji stałej i płynnej. W skład systemy, który pracuje od marca w Cieszymowie, wchodzi m.in. seperator Fan PSS 3.3-780 BRU z sitem HD 1,00 mm i silnikiem 11 kW, który pozwala na uzyskanie materiału o zawartości suchej masy w granicach 25–55%. W przypadku gospodarstwa Fortune, materiał uzyskiwany na wyjściu zawiera 36–38% s.m.
W dalszej kolejności separat trafia do wolnoobrotowego bębna, w których utrzymywana jest temperatura w granicach 65–70° C. Te warunki stymulują proces anaerobowy tj. fermentację frakcji stałej gnojowicy, która jest powoli mieszana, przesuwana i napowietrzana. Waga jednego metra sześciennego materiału po separacji wynosi 420 kg, a po przejściu przez pasteryzator sięga 350–370 kg. System pozwala na przerób ok. 8–10 m3 gnojowicy/godzinę i wyprodukowanie w ciągu dnia od 12 do 48 m3 gotowej ściółki o zawartości suchej masy na poziomie ok. 42%.
– Dawniej problemem była za niska i ulegająca zbyt dużym wahaniom zawartość suchej masy separatu wykorzystywanego na ściółkę. Mieściła się w granicach ok. 32–34%. Dziś wynosi nieco ponad 40% i w oborze zrobiło się dużo bardziej sucho. To przekłada się na czystość zwierząt i lepsze wyniki produkcyjne – podkreślał Baurycza.
To jednak nie jedyna innowacja w podejściu gospodarstwa do efektywnego wykorzystania nieczystości. Fortune Cieczymowo zdecydowało się także na części pól, na technikę rozlewania gnojowicy poprzez węże. W tym przypadku wykorzystywana jest pompa o mocy 175 KM i maksymalnej wydajności 300 m3/h, która aktualnie pompuje 140 m3 gnojowicy/godzinę. Przesyłana jest , przy ciśnieniu 12 barów wężami o średnicy 5 cali na pole oddalone o 1,5 km. Wąż podzielony jest na 200 metrowe odcinki. Średnica ostatniego o długości 400 m mierzy 4 cale. Jego końcówka podłączana jest do aplikatora o szerokości roboczej 12 m, który precyzyjnie rozlewa nawóz na polu.
Powierzchnia gospodarstwa Fortune Cieszymowo to 2300 ha. W jego obrębie utrzymywanych jest łącznie 2700 sztuk bydła, w tym 1230 krów. Krowy mleczne znajdują się w wybudowanych w latach 2012–2014 dwóch bliźniaczych oborach z łącznie 1040 legowiskami. W tym roku do użytku został oddany nowy jałownik na 900 sztuk. Według stanu na koniec października, średnia wydajność krów w gospodarstwie to 12,5 tys. kg mleka/rocznie. W ciągu miesiąca gospodarstwo sprzedaje ok. 1 mln kg mleka.
mj
Fot. Jajor
StoryEditor
W Fortune pasteryzują ściółkę dla krów!
Instalacja do pasteryzacji ściółki – na taki sposób efektywnego gospodarowania gnojowicą zdecydowało się gospodarstwo Fortune Cieszymowo (woj. pomorskie).