StoryEditor

Zwiększać stado, czy nie?

W jaki sposób skala produkcji gospodarstwa determinuje koszty jednostkowe produkcji mleka? – czytaj w kolejnym artykule dr Marka Balceraka z SGGW.
18.05.2018., 11:05h
Wiele  źródeł literaturowych wskazuje na korzystny wpływ koncentracji i specjalizacji w produkcji na osiągany zysk. Teoria korzyści skali związana jest z redukcją całkowitych kosztów jednostkowych dzięki rozłożeniu kosztów stałych na większą ilość produktu finalnego.

Wzrost skali produkcji wpływa m.in. na:
– wzrost wydajności mlecznej;
– poprawę efektywności żywienia krów;
– lepsze wykorzystanie stanowisk;
–  redukcję nakładów pracy;
– wzrost opłacalności w konkretnych warunkach. 
Potwierdzają to badania 169 gospodarstw, gdzie dochody z działalności w przeliczeniu na 1 krowę w jednostkach utrzymujących średnio 63 szt. wyszacowano na poziomie 3466 zł, podczas gdy w jednostkach utrzymujących ok. 9 szt. na 1563 zł (wg IERiGŻ 2017). Pytanie, czy wzrost skali produkcji ma się stać prostą receptą na poprawę dochodów?
Pytanie, czy teoria, że inwestycje w specjalizację są zawsze opłacalne, a daną produkcję należy bezwzględnie zwiększać, zawsze ma potwierdzenie w praktyce? Chcesz się przekonać na konkretnych przykładach kalkulacji? – czytaj artykuł: ” Zwiększać stado, czy nie?” w czerwcowym wydaniu dodatku specjalnego „top bydło”.

opr. mj
Fot. Sierszeńska

Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 16:18