Działania regionalnego Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej mają zmniejszyć ilość szkodliwych gazów w budynkach inwentarskich i toksyczność odchodów.
Obiecujące wyniki
Stanislav Oleinik, wicegubernator obwodu biełgorodzkiego powiedział, że regionalne władze przeprowadziły badania z użyciem mikrobiologicznych mieszanek, nacelowanych na redukcję przykrych zapachów, szczególnie na fermach trzody chlewnej. Okazuje się, że wyniki są całkiem zachęcające.
Wicegubernator podkreślił, że użycie takich środków redukuje negatywny wpływ hodowli na środowisko, a co więcej poprawia sytuację ekonomiczną gospodarstw.
Zaakcentował także fakt, że kampania ma znacząco zmniejszyć liczbę narzekających na odór mieszkańców miast i wsi, w których okolicach zlokalizowane są duże fermy. W rezultacie władze zapowiadają mniej nieoczekiwanych inspekcji na gospodarstwach.
Lokalne produkty
Rolnicy mają mieć nieograniczone możliwości w wyborze środków, które zmniejszą przykry zapach z fermy, chociaż inicjatywa zakłada, że promowana będzie niedawno stworzona mieszanka, wyprodukowana przez lokalnych naukowców.
Mikroklimat o wiele przyjemniejszy
Lokalne media donoszą, że środek testowany był na fermach holdingu BVK. Dyrektor generalny firmy, Valery Zolotukhin przyznał, że mikroklimat stał się o wiele przyjemniejszy – zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
O dotacje zabiega też lokalne Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej. Jak do tej pory władze nie przedstawiły swojego stanowiska w tej sprawie.
Szkodliwe substancje zredukowane
Nikolay Razuvaev z Agro-Belogorie, jednego z największych producentów wieprzowiny w Rosji, powiedział lokalnym mediom, że firma od 2014 roku używa tego rodzaju leków bez konieczności wsparcia od rządu. Jak tłumaczył, pracownicy Agro-Belogorie zauważyli znaczny spadek w ilości gazów i szkodliwych substancji w oborniku.
Dobra inicjatywa
Ogromne fermy trzody chlewnej w Rosji budzą coraz większy sprzeciw okolicznych mieszkańców. Ale problem nie dotyczy tylko naszych wschodnich sąsiadów. Polscy rolnicy także zmagają się z nieprzychylnym nastawieniem społeczeństwa.
źródło: Pig Progress