Jesteś w strefie Premium
Nieremontowane stado loch pogarsza wyniki produkcyjne, a zatem też ekonomiczne. Wraz z naszą ekspertką - Barbarą Żuk-Świątek podpowiadamy, jak uniknąć strat finansowych, utrzymać zwierzęta w dobrej kondycji i na wysokim poziomie produkcyjnym.
Niezmiernie ważną częścią technologii produkcji w rozrodzie świń jest brakowanie loch i wprowadzanie na ich miejsce loszek hodowlanych, mające na celu ciągłe doskonalenie wartości produkcyjnej stada. Należy pamiętać, że tak jak w wielu innych układach, strukturach i systemach, tak i w hodowli i produkcji świń cały łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Z tego powodu wymiana loch w stadzie, czyli to, co w fachowym języku określane jest jako remont stada podstawowego, niejednokrotnie sięga ok. 35–45% rocznie i jest prowadzony na podstawie analizy wyników produkcyjnych i ciągłej obserwacji zwierząt. Wielu hodowców wychodzi z założenia, że nie będzie remontować stada, ponieważ na razie wszystko idzie dobrze, a wyniki są zadowalające. Takie podejście jest niewłaściwe. Stado w naturalny sposób będzie się starzało, a nieremontowane będzie pogarszało swoje wyniki i obniżało wartość hodowlaną, a co za tym idzie – przynosiło straty finansowe.
Kontrola na wielu newralgicznych etapach produkcji i przemyślane, ale zdecydowane działanie, eliminujące wytypowane zwierzęta, pozwala na rozwiązywanie wielu problemów.
Czy...