W I kwartale 2015 roku import mięsa wieprzowego w Chinach wzrósł o 6% do poziomu 150,3 tys. tona, natomiast import podrobów wieprzowych zwiększył się o 9% do poziomu 190,8 tys. ton.
Jako główne przyczyny mniejszej podaży chińskiej wieprzowiny na wewnętrznym rynku tego kraju FAMMU/FAPA podaje się wysokie koszty produkcji, problemy ze zdrowotnością stad oraz spadek pogłowia macior, które w ciągu ostatnich 16 miesięcy obniżyło się do poziomu 7 mln szt.
Na chińskim zapotrzebowaniu na wieprzowinę korzysta przede wszystkim Unia Europejska. Państwa członkowskie UE wyeksportowały w I kwartale br. o 23% więcej mięsa wieprzowego i o 27% więcej podrobów wieprzowych niż w analogicznym okresie 2014 roku. Tym samym unijna wieprzowina stanowi 72% całego mięsa wieprzowego importowanego przez Chiny, a w wysyłaniu wyrobów na tamtejszy rynek górują: Niemcy, Hiszpania i Dania. Kraje UE tym samym zepchnęły na dalsze miejsce w gronie eksporterów wieprzowiny Stany Zjednoczone oraz Kanadę, które odnotowały w I kwartale br. spadki w eksporcie na poziomie odpowiednio 21 i 33%.
Wieprzowina jest obecnie najchętniej kupowanym produktem w Chinach. Średnia konsumpcja tego mięsa na osobę wynosi ok. 36-37 kg rocznie. bcz
Źródło: FAMMU/FAPA
Fot. Kurek