StoryEditor

Dlaczego kontrola nad tuczem świń jest tak ważna? [porady ekspertki]

Tucz świń, niby prosty, a jednak wciąż jeszcze przysparzający kłopotów rolnikom. Wraz z naszą ekspertką, Urszulą Pałyską podpowiadamy, jak go dobrze przeprowadzić i nie popaść w tarapaty.
Urszula Pałyska
17.03.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Przed zasiedleniem budynku
  • Przygotowane arkusze i dokumenty
  • Wstawienie zwierząt
  • Ważne dane
  • Sprzedaż i rozliczenie rzutu
  • Jak najniższy FCR

Zaplanować, wdrożyć w życie, dopilnować i rozliczyć – tak w telegraficznym skrócie brzmią fundamentalne założenia przed zasiedleniem tuczarni. Jak jednak przełożyć je na zadowalające wyniki? Analizujemy najważniejsze punkty tego przedsięwzięcia.

Przed zasiedleniem budynku

Po sprzedaniu tuczników z całego budynku czekają nas tak prozaiczne czynności, jak jego mycie i dezynfekcja. Warto przypomnieć o kilku ważnych z punktu widzenia organizacyjnego kwestiach. Nie należy popadać w rutynę. Pamiętajmy np. o okresowych, co 3–6 miesięcy, zmianach środków dezynfekcyjnych. Chodzi oczywiście o substancje aktywne w preparatach wykorzystywanych w chlewni. Powinniśmy je sprawdzić w kartach charakterystyki produktów dostępnych na rynku. Należy naprzemiennie używać środków o różniącym się od siebie składzie, np. zamieniać chlorki, glutaral propan-2-o1 na jod z alkoholem lub bis-nadtlenomonosiarczan pentapotasu.

Pamiętajmy też o złotej zasadzie, że nie ma skutecznej dezynfekcji na brudnej powierzchni. Dlatego zachęcam do używania preparatów myjących z detergentem oraz pianowania pomieszczeń jeszcze przed myciem. Zwłaszcza jeśli w budynkach mamy porowate i niełatwe do domycia powierzchnie, takie jak drewno czy beton. Dobrze jest po sprzedaży rzutu sprawnie przeprowadzić mycie i dezynfekcję, ponieważ warto pozostawić kilka dni na tzw. odpoczynek budynku, w trakcie którego możemy przeprowadzić niezbędne po każdym wsadzie świń naprawy.

Przygotowane arkusze i dokumenty

Zanim wstawimy do budynku warchlaki, musimy przygotować wcześniej stosowną i łatwą do wypełniania dokumentację. Jeśli prowadzimy te zapiski w formie papierowej, miejmy, zanim wprowadzimy zwierzęta podrukowane tabele. Jeżeli natomiast w formie elektronicznej, miejmy odpowiednio wcześniej uszykowane nowe arkusze, które możemy skrupulatnie wypełniać od momentu dostarczenia warchlaków do pomieszczeń.

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Urszula PałyskaUrszula Pałyska
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 18:06