StoryEditor

Dobrostan świń w rękach genetyków: hodowla świń z długimi ogonami?

Obcinanie ogonków prosiąt jest jednym z punktów spornych pomiędzy producentami świń, a obrońcami praw zwierząt. Póki co jednak nie ma złotego środka, który pozwoliłby na hodowlę świń z długimi ogonami bez narażania ich na okaleczenia. O to jak w tej kwestii może pomóc nauka i genetycy pytaliśmy podczas Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie Marię Herwart z Topigs Norsvin.
27.06.2024., 08:05h

- Załatwienie problemów dobrostanowych genetyką jest trudne. Cechy behawioralne nie są za bardzo odziedziczalne i to utrudnia prace hodowlane w zakresie poprawy dobrostanu. W wielu przypadkach to jest tylko 20% odziedziczalności, w związku z czym nie jest to łatwe. Nie oznacza to jednak, że nie pracujemy nad tym i nie szukamy rozwiązań. Kładziemy duży nacisk na to, żeby zwierzęta były spokojniejsze, bardziej socjalne i wpływały na siebie pozytywnie. To przynosi efekty w hodowli i produkcji. Dlatego robimy dużo zbierając dane i śledząc to, co da się na fermach zaobserwować. Potem możemy pewne elementy wprowadzać do programów hodowlanych – mówiła Maria Herwart z Topigs Norsvin.

Hodowla świń z długimi ogonami

Dużym wyzwaniem, które musimy podjąć, jest hodowla świń z długimi ogonami. Dziś to zagadnienie wydaje się wręcz niemożliwe do wprowadzenia w polskich chlewniach, a zdaniem ekspertów wcześniej, czy później to nastąpi. Zobacz cały wywiad i dowiedz się więcej o tym, jak genetycy mogą wpływać na poprawę dobrostanu świń. A w lipcowym wydaniu top agrar Polska piszemy szerzej o możliwościach, jakie w kontekście poprawy dobrostanu zwierząt dają szeroko zakrojone prace hodowlane oraz prezentujemy przykład rolnika, który od 10 lat hoduje świnie genetyki Topigs Norsvin z długimi ogonami właśnie.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 10:37