Producenci żywca wieprzowego wiedzą doskonale, że jednym z najwyższych kosztów eksploatacyjnych tuczarni jest energia elektryczna niezbędna do wentylacji pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Już sam zakup niezbędnych urządzeń jest niemałym wydatkiem.
Duo Slope to coraz bardziej popularny i realizowany w Polsce typ budynków przeznaczonych do tuczu trzody chlewnej. Maksymalnie krótki – do 100 dni – termin realizacji budowy pozwala szybciej rozpocząć tucz i wcześniej zacząć użytkowanie, a zatem amortyzację budynku. W krajowych realiach oznacza to szybsze rozpoczęcie spłacania kredytu.
Koszt zużycia drogiej energii elektrycznej w tuczarni grawitacyjnej jest nieporównywalnie niższy niż w tuczarni z wymuszonym systemem wentylacji. Co bardzo ważne, w tuczarniach kurtynowych zachowane zostaje pełne bezpieczeństwo tuczonych zwierząt podczas nieoczekiwanych przerw lub braku dostaw energii elektrycznej, bez kosztownych zabezpieczeń cyfrowych i automatycznych. Po opuszczeniu kurtyn następuje naturalna, grawitacyjna wymiana powietrza i przewietrzanie pomieszczeń.
W takich budynkach uzyskuje się zadowalające wyniki produkcyjne przy niższych nakładach finansowych.
Fot. Kaźmierski
StoryEditor
Duo Slope – obniż koszt produkcji tuczników
– Tanie w eksploatacji tuczarnie kurtynowe mają długie tradycje w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ten model od kilku lat pojawia się również na naszym podwórku – informował Jan Kaźmierski z firmy Hog Slat podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.