W UE produkcja wieprzowa wzrośnie niewiele bo tylko o 1%, osiągając pułap 22,8 mln ton. Wynika to z ograniczeń wprowadzonych w związku z wejściem w życie przepisów z zakresu dobrostanu loch. Natomiast Stany Zjednoczone nadal borykają się z epidemiczną biegunką świń (PED) oraz ze zwiększoną śmiertelnością prosiąt, wpływającą na obniżenie produkcji o ok. 2%.
FAO ocenia także, że nastąpi spadek eksportu przez UE (-8,2%) w wyniku zakazu eksportu nałożonego przez Rosję w związku z przypadkami afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce i na Litwie.
Z kolei kraje azjatyckie, będące odbiorcą połowy światowej wieprzowiny, także zmniejszą zakupy tego mięsa o 3,3%. Chiny chcą ograniczyć przywóz nawet o 7,5% (do 1,3 mln ton). Rosja zmniejszy import o 4%, kontynuując tym samym spadek w roku ubiegłym.
e-abi
StoryEditor
Globalny rekord produkcji wieprzowiny
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oceniła, że światowa produkcja wieprzowiny zwiększy się do rekordowych 115,5 mln ton. W tym roku zwyżce produkcji towarzyszyły obniżone koszty pasz.