StoryEditor

Hamulec na inwestycje

W Niemczech produkcja świń osiągnęła 60 mln szt. ubitych rocznie. Te europejska potęga nie bazuje jednak wyłącznie na własnym stadzie podstawowym. A nowych inwestycji w chlewnie loch nie widać.
W ostatnich 20 latach produkcja świń w Niemczech wzrosła z 3,6 mln do 5,6 mln ton rocznie. W tym samym okresie spadła konsumpcja wieprzowiny w przeliczeniu na mieszkańca o 8%. Pomimo tego mięso wieprzowe pozostaje wciąż najchętniej wybierane przez niemieckich konsumentów. Ponad połowa utrzymywanych w Niemczech świń pozostaje w stadach z obsadą od 2000 stanowisk.

Wzrost produkcji wieprzowiny nie ma jednak nic wspólnego ze zwiększaniem stada podstawowego tym kraju. Jak mówił Christoph Sellhorst podczas II Forum Rolników i Agrobiznesu, w ciągu ostatnich 8 lat o 44% zmniejszyła się tam populacja loch z 32900 sztuk do obecnych 24400. Jednocześnie wzrosła produkcja ubijanych tuczników do ponad 60 mln szt.
– Nie znamy jeszcze danych za 2017 rok, jednak w tym roku raczej ta wielkość będzie niższa. Zdaniem Sellhorsta powodem wyhamowania produkcji są obostrzenia dla nowych inwestycji.

– Obecnie nikt nie wie jak nowe obiekty miałyby wyglądać, co będzie wymagane za kilka lat od rolników rozwijających produkcję – wyjaśnił Sellhorst, członek zarządu ISN i niemieckiego związku branżowego, producent tuczników w chlewniach mieszczących w jednym rzucie 3000 szt.

Gość z Niemiec wskazał, że w tym kraju niemal połowa świń trafia w ręce pośredników, którzy mają relacje handlowe z ubojniami. Za obrót resztą spośród 60 mln tuczników odpowiadają związki rolnicze oraz spółdzielnie. Około 70% ubijanych w Niemczech świń trafia do 4 największych zakładów, a oficjalna cena tucznika ogłaszana tam co tydzień przez VEZG jest podstawą do rozliczeń.
– Bonusy do tej wartości zależą od wielu czynników, np. od wielkości partii, od tego czy są to tuczniki z niemieckich warchlaków, czy z importu, itd. Przeważnie do ceny podstawowej dolicza się od 1 do 5-6 eurocentów/kg w rozliczeniach poubojowych – wyjaśnia Sellhorst.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:43