Podczas epidemii koronawirusa, z którą od kilku miesięcy zmaga się cały świat, mówimy bardzo wiele o podstawowych zasadach przestrzegania higieny. My, pracownicy chlewni stosujemy, a przynajmniej powinniśmy stosować je zawsze, na co dzień. Niestety z doświadczenia wiem, jak często łamane są standardy higieny pracy w chlewniach. Wynika to najczęściej z nieświadomości lub co gorsza z pośpiechu w pracy i roztargnienia. Jakie więc zasady stosować, abyśmy nie byli mądrzy po szkodzie?
Myj często ręce
Wszyscy wiemy, jak ważne jest mycie rąk i wszystkim nam zdarza się nie stosować do tej najprostszej i podstawowej zasady ochrony naszego zdrowia. Od dziecka jesteśmy uczeni o potrzebie mycia rąk po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem. Ta zasada sprawdza się świetnie w środowisku domowym. W miejscach, w których jesteśmy bardziej narażeni na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, czyli takich jak transport publiczny, szpitale czy właśnie chlewnie, zabieg mycia rąk należy zintensyfikować.
Ręce należy myć często – prawidłowo w ciepłej wodzie z użyciem mydła przez co najmniej pół minuty. Dezynfekowanie dłoni przeznaczonymi do tego środkami przed, jak i po zabiegach wykonywanych na zwierzętach, przy przejściu z działu do działu (bioasekuracja) i niedotykanie twarzy – to trzy podstawowe zasady ochrony zdrowia podczas pracy ze zwierzętami. Po umyciu staramy rąk się nie dotykać brudnych powierzchni, aby jak najdłużej pozostały one czyste.
Zakładaj maskę i okulary
W trakcie porządków w chlewniach, takich jak zamiatanie korytarzy przepędowych, zgarnianie odchodów zwierząt czy omiatanie pajęczyn i usuwanie innych zanieczyszczeń powinniśmy zawsze chronić swoje drogi oddechowe. Warto mieć na twarzy maseczkę przeciwpyłową. Kurz wzbijający się w powietrze podczas tych prac nie jest sterylny, a duże zapylenie w chlewni podczas porządków i karmienia świń sypkimi paszami jest szkodliwe dla płuc.
Chrońmy również swoje oczy w trakcie zamiatania lub mycia myjką ciśnieniową. Małe drobinki (w tym kału i moczu zwierząt) mogą wywołać uciążliwe podrażnienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Używajmy przy tych czynnościach okularów ochronnych.
Zapraszamy do lektury najnowszego, majowego wydania "top agrar Polska", gdzie piszemy więcej o zasadach higieny w chlewniach.