StoryEditor

Ile trzeba zapłacić na rękę pracownikom chlewni i jak ich znaleźć?

Kiedyś wieś była silna pracą rodzinną. Nowoczesne gospodarstwa muszą angażować pracowników, a to nie jest dziś łatwe. Dlaczego? Jak znaleźć pracowników?

21.11.2024., 08:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak znaleźć pracownika?
  • Pracownicy do chlewni i do lecznicy
  • Nikt nie marzy o pracy w chlewni
  • Brakuje świadomości społecznej

Rynek pracy nie rozpieszcza producentów świń. Od lat trwa wyścig o pracowników do chlewni. Wystarczy wpisać w wyszukiwarki internetowe – praca w chlewni, a wyskakuje ponad 100 ofert z Polski i zagranicy na każdym z portali zamieszczających ogłoszenia o zatrudnieniu. Poszukiwani są wszyscy, od zarządców, przez zootechników, po pracowników produkcji. A każdy na wagę złota, bo niewiele osób garnie się do pracy przy zwierzętach. Właściciele stad oferują nawet 7 tys. złotych na tzw. rękę i nie oczekują w zamian cudów. Wymagania przy zatrudnieniu na umowę o pracę nie są wygórowane. Najczęściej pracodawcy piszą w ogłoszeniach, że do obowiązków należy codzienna opieka, karmienie, nadzór nad zwierzętami i dbałość o higienę i porządek. Nierzadko oferują mieszkanie służbowe i np. częściowe wyżywienie. Jednak chętnych do pracy brak.

Jak znaleźć pracownika?

I mimo że dzisiejsze chlewnie są coraz bardziej zautomatyzowane, ludzkich rąk i oczu nie zastąpią żadne urządzenia. Tu człowiek jest potrzebny przez cały rok, b...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:52