Co zawiera opinia EFSA?
Opinia EFSA zawiera szczegółowe sugestie dot. poprawy dobrostanu wszystkich kategorii świń hodowlanych utrzymywanych w najbardziej odpowiednich systemach chowu stosowanych w UE.
Eksperci EFSA przedstawili w opinii 16 skutków mających wpływ na dobrostan różnych systemów hodowli, które wybrali ze względu na ich dotkliwość, częstotliwość występowania i szkodliwość. Są to, m.in.:
- ograniczenie ruchu
- podział na grupy
- stres związany z ciepłem lub zimnem
- przedłużający się głód lub pragnienie
- transport zwierząt
W opinii EFSA zawarte zostały informacje na temat środków, które należy zastosować w przypadku zagrożenia lub chcąc skorygować i złagodzić wpływ niepożądanych skutków, mających wpływ na hodowlę.
Jak określić dobrostan świń wg wytycznych UE?
Twórcy opinii w sprawie dobrostanu świń nie zapomnieli również o wskazaniu wytycznych dot. kryteriów ilościowych lub jakościowych, niezbędnych do oceny dobrostanu stada, które pojawiły się w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age”.
Jednym z poruszonych w treści opinii tematów jest obgryzanie ogonów, a także sposoby postępowania w przypadku jego wystąpienia. Eksperci sugerują również, które mierniki oparte na obserwacji zwierząt powinny być stosowane w rzeźniach w celu oceny poziomu dobrostanu świń w dużych gospodarstwach.
Opinia oparta na ekspertyzach
Eksperci zapewniają, że jest ona zgodna z wytycznymi metodologicznymi, które mają być stosowane w ocenie ryzyka w zakresie dobrostanu zwierząt, w tym zwierząt gospodarskich i transportu zwierząt, a jej treści zostały oparte na dowodach naukowych i ekspertyzach.
Rzeczona opinia stanowi podstawę do poparcia wniosku ustawodawczego Komisji Europejskiej zaplanowanego na drugą połowę 2023 r. w ramach przeglądu przepisów dot. dobrostanu zwierząt.
EFSA zaprasza na prezentację wyników opinii
26 września 2022 r. EFSA organizuje wydarzenie publiczne, podczas którego zaprezentuje wyniki opinii naukowej na temat dobrostanu świń hodowlanych i transportu zwierząt. Podczas spotkania odbędą się dwie sesje Q&A, czyli momenty, w których uczestnicy spotkania będą mogli zadawać pytania, a eksperci udzielą na nie odpowiedzi.
jc
źródło: efsa.europa.eu