Choć w warunkach klinicznych ciążę u loch można rozpoznać już od 14. dnia na podstawie obecności płynu zarodkowego w świetle macicy, to w praktyce badanie przeprowadzane jest przez lekarzy weterynarii lub przeszkolonych zootechników nie wcześniej niż w 20. dniu po inseminacji. Podczas badania dostrzec można wówczas tzw. echogenne struktury, tj. najpierw zarodki prosiąt, a następnie ich błony owodniowe. Wykrycie ciąży aparatem USG w czwartym tygodniu ciąży jest w miarę proste i daje niemalże 100-proc. pewność wyprosienia badanej lochy. W przypadku wątpliwości, badanie powinno zostać powtórzone po kilku dniach.
Lochy i loszki badane od 20. dnia po inseminacji, u których ciąży nie potwierdzono badaniem, należy skrupulatnie sprawdzać dla potwierdzenia ewentualnej powtórki rui, lecz nie przemieszczać ich, aby w ten sposób nie doprowadzić do ewentualnego ronienia. Tylko zwierzęta powtarzające ruję można sprawnie przemieścić i powtórnie kryć.
Kiedy widać zarodki?
Choć w warunkach klinicznych ciążę u loch można rozpoznać już od 14. dnia na podstawie obecności płynu zarodkowego w świetle macicy lub przez badanie rektalne, to w praktyc...