Choć to na razie tylko dane szacunkowe, największej kary spodziewać się mogą Niemcy (około 300 mln euro) i Holandia (135-165 mln euro). Polskę przekroczenie limitu produkcji mleka wg KE może kosztować około 160 mln euro. Kwoty najprawdopodobniej nie przekroczyła Francja – trzeci w kolejności producent mleka w Europie.
Polska wynegocjowała możliwość spłaty zobowiązania w trzech ratach – pierwszą należy uiścić do 30 września 2015 roku, ostatnią do 30 września 2017 roku. Jak poinformowało nas biuro prasowe resortu rolnictwa, aktualnie trwają prace nad wdrożeniem przepisów krajowych umożliwiających rozłożenie na raty należnych od producentów opłat w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Mowa o projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencje Rynku Rolnego zadania w zakresie rozkładania na raty opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015.
ARR musi więc zapłacić karę do budżetu unijnego w całości, a kwestia w jaki sposób w jaki sposób kara będzie ściągana od podmiotów skupujących oraz producentów mleka pozostaje nadal otwarta. mwie
Fot. Czekała