Zmiany to efekt licznych wystąpień organizacji rolniczych, które sygnalizowały taką potrzebę. I tak, jeżeli rolnik nie będzie posiadał rachunków lub faktur potwierdzających wielkość produkcji, będzie ona ustalana na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Na stronach internetowych resortu rolnictwa zostanie także opublikowany jednolity aktywny formularz protokołu szacowania szkód. Ma to zapewnić jednolitą metodologię wyliczania szkód w gospodarstwach.
Jednocześnie w przypadku drzew owocowych komisje powołane przez wojewodów będą dwukrotnie dokonywały szacowania szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad.
– Po raz pierwszy oszacowanie strat nastąpi w terminie dwóch miesięcy od dnia wystąpienia szkód. Natomiast drugi raz nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia wystąpienia szkód. Drugi szacunek będzie uprawniał do ubiegania się o wsparcie spowodowane stratami w drzewach owocowych, ponieważ nie zawsze jedno szacowanie pozwala na to, żeby rzeczywiście ustalić szkody – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
Niezależnie od tego wprowadzony zostanie nowy, sześciodekadowy okres, w którym będzie monitorowane wystąpienie zagrożenia suszą, czyli od 21 marca do 20 maja. Jest to związane z uwzględnieniem monitoringu zasobów wodnych pochodzących z okresu zimowego, które w ostatnich latach w szczególnej mierze przyczyniały się do zaistnienia skutków w postaci suszy w pierwszym okresie wegetacyjnym.
– Podsumowując, staramy się ujednolicić postępowanie komisji szacujących. Staramy się, aby protokół był jasny, czytelny, a jednocześnie precyzyjny. Chodzi o to, aby nie było zróżnicowania i wątpliwości, a także wielu sygnałów od rolników i komisji szacujących, że następuje zbyt znaczne zróżnicowanie pomiędzy regionami oraz pomiędzy szacunkami w poszczególnych komisjach – tłumaczył wiceminister Bogucki. wk
Fot. Sierszeńska