Uproszczenie rejestracji
Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że w ostatnich latach prowadziło liczne działania mające na celu ochronę gorzelni rolniczych. Skutek jak widać po powyższych statystykach był wprawdzie opłakany, ale resort może się pochwalić utrzymującym się poziomem produkcji spirytusu w kraju. Gorzelni bowiem ubywa, ale następuję konsolidacja produkcji.Obecnie ministerstwo rolnictwa przymierza się do przesłania do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa umożliwi gorzelniom rolniczym uzyskanie na uproszczonych zasadach wpisu w rejestrze działalności w zakresie wyrobu lub rozlewu napojów spirytusowych.
Wpis taki umożliwi gorzelniom wyrób napojów spirytusowych, takich jak okowity zbożowe, okowity owocowe oraz inne napoje spirytusowe w ilości do 10 000 litrów w przeliczeniu na alkohol 100% w skali roku z alkoholu wytworzonego we własnym przedsiębiorstwie bez potrzeby ponownego występowania o dokumenty potwierdzające spełnianie warunków wykonywania regulowanej działalności gospodarczej w zakresie wyrobu napojów spirytusowych. Taka zmiana umożliwi także skorzystanie przez tych producentów z wprowadzonego uproszczenia w zakresie sprzedaży hurtowej.
Biopaliwa bez zmian
Resort rolnictwa podkreśla również swoje poparcie dla dotychczasowej polityki wobec biopaliw, które umożliwia gorzelniom zbyt towaru na potrzeby tego przemysłu. „…obecnie prowadzona jest polityka promująca stosowanie biopaliw w transporcie, która ukształtowała nowy rynek zbytu dla produkcji rolnej i przetwórstwa surowców rolniczych w Polsce. Do produkcji biopaliw ciekłych, a także jako dodatki do paliw ciekłych wykorzystuje się m.in. alkohol etylowy, wytwarzany głównie w gorzelniach, który po dalszych procesach technologicznych jest przekształcany w bioetanol” - napisało w piśmie skierowanym do Sejmu ministerstwo rolnictwa.Podstawowym surowcem do produkcji bioetanolu jest kukurydza. Obecnie krajowa produkcja bioetanolu stwarza rynek zbytu na surowce rolnicze wynoszący około 600 tys. ton w przeliczeniu na kukurydzę.