Jeśli spojrzeć na unijne ceny masła sprzed roku, to widać, że tegoroczne marcowe stawki są aż o 18,9% niższe. W Polsce na początku marca br. średnia cena masła wynosiła 2,42 euro/kg i była niższa niż średnia stawka w UE. Jednocześnie stawka ta była o 6,92% niższa niż miesiąc wcześniej. W ujęciu PLN odnotowano identyczną zniżkę w skali miesięcznej do 10,48 zł/kg. Stawki te były o 1,8% niższe od ceny interwencyjnej i o 8,3% niższe od średniej ważonej dla całej UE. Tłuszcz mleczny z Polski jest więc ponownie konkurencyjny.
Największy producent kupuje od Polaków
Polskie masło kupują głównie Niemcy – największy producent masła w UE. Tam (produkowane na miejscu) masło jest droższe od polskiego, ceny masła 6 marca 2016 r. osiągnęły w Niemczech poziom 2,45 euro/kg, czyli były o 9,26% niższe niż przed miesiącem.
Cena w dół, produkcja w górę
Mimo spadających od drugiego kwartału 2015 roku cen masła, produkcja tego tłuszczu w UE w ubiegłym roku była wyższa o 4,7% niż w 2014 roku. W Polsce w tym samym czasie odnotowano wzrost do 187,7 tys. ton (wzrost o 9,8%). Znakomicie rozwijał się eksport rodzimego masła – ten po dwunastu miesiącach 2015 roku wzrósł aż o 13% i to pomimo tego, że w styczniu i lutym 2015 roku nastąpił chwilowy 2% spadek. ag, źródło: FAPA
StoryEditor
Polskie ceny masła nie do pobicia
W pierwszym tygodniu marca br. średnia cena masła w Unii Europejskiej wynosiła 2,64 euro/kg. Tym samym, była o 4,16% niższa niż przed miesiącem. Ceny polskiego masła także spadły, co sprawiło, że stało się ono ponownie konkurencyjne.