StoryEditor

Przeszkoliliśmy blisko 230 rolników!

Rolnicy, którzy zjawili się na naszych praktycznych warsztatach dowiedzieli się jak nie popełnić błędów już na etapie planowania remontu lub budowy chlewni.
26.01.2017., 15:01h

Na praktycznych warsztatach "Modernizujemy i budujemy nowe chlewnie" organizowanych przez redakcję "top agrar Polska" stawili się producenci, którzy chcą inwestować w produkcję świń. Na naszym spotkaniu dowiedzieli się jak nie popełnić błędów już na etapie planowania remontu lub budowy. Niuanse konstrukcyjne i organizacyjne wyjaśniał im Bernhard Feller – niezależny doradca z IR w Północnej Nadrenii Westfalii, który wraz z pozostałymi ekspertami z Izby ma pod swoją kuratelą ponad 2500 chlewni utrzymujących lochy i 8000 tuczarni.

Feller szczegółowo tłumaczył, jak właściwie zaplanować obrót stada i wyliczyć liczbę potrzebnych miejsc dla loch i prosiąt w chlewni. Zwracał uwagę, że poza standardowymi rytmami produkcji 1- i 3- tygodniowym, można wybrać mniej oczywiste warianty np. rytm 4,5- lub 5-tygodniowy, które doskonale sprawdzają się w mniejszych stadach i pozwalają tak zaplanować pracę w chlewni, by mieć czas też na inne obowiązki np. żniwa lub na urlop.

Wiele pytań podczas naszych spotkań dotyczyło budowy kanałów na gnojowicę oraz wyboru systemu wentylacji. Uczestnicy naszego spotkania dowiedzieli się, że budując kanały na gnojowicę nie należy planować żadnego spadku.

– One muszą być płaskie, by nie dochodziło do spłynięcia wyłącznie frakcji rzadkiej oraz opadania i zatrzymania frakcji gęstej na dnie kanałów – objaśniał ekspert.

Wskazywał jednak na wiele możliwości odprowadzania odchodów spod chlewni: kanałami slalomowymi, cyrkulacyjnymi, z naprzemiennym kierunkiem przepływu czy systemem rurowym. Dobór odpowiedniego systemu zależy od wielkości i konstrukcji całej chlewni. Jedne systemy  sprawdzają się pod sektorami dla loch luźnych i prośnych, inne mogą być budowane pod porodówkami czy odchowalniami.

W zakresie wentylacji dostępnych na rynku jest również wiele możliwości – dla loch w porodówce najważniejsze jest, by świeże powietrze bez przeciągów doprowadzać wprost na nos zwierzęcia. W wentylacji odchowalni istotne jest równomierne opadanie i rozprowadzenie powietrza w kojcach, które gwarantują np. sufity perforowane.

Zobacz relację i zdjęcia z warsztatów w Małym Pułkowie!

Zobacz relację i zdjęcia z warsztatów w Nowej Obrze!

Relacja z praktycznych warsztatów "top agrar Polska" oraz szczegółowe wskazówki Bernharda Fellera, jak budować i wyposażać chlewni znajdziecie już w marcowym numerze "top świnie".

pj-t

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 15:36