Laktacja loch wymaga od hodowców najwyższego skupienia i zaangażowania ze wszystkich czynności prowadzonych w fermie.
Strategia żywienia
Lochy karmimy min. 3 razy na dobę, wyjątkowo w pierwszym tygodniu laktacji można zastosować dwukrotne żywienie. Pozwala to lepiej dopilnować kładące się po jedzeniu lochy, ograniczając przygniecenia, które w tym okresie są szczególnie nasilone. Ograniczenie paszy przed porodem (z 3,5 do 2,5 kg) należy wykonać na 2 dni przed spodziewanym porodem. W dniu porodu podajemy do 2 kg.
Poród i praca z miotami
Aby zminimalizować stres u loch w połogu, należy na czas porodów ograniczyć natężenie światła, np. zostawiając oświetlenie nocne. U zdrowych loch o prawidłowej kondycji i właściwie rozkarmionych przed porodem, akcja porodowa powinna przebiegać bez problemów. Ingerencję ograniczamy do minimum.
Obecność ludzi podczas porodu powoduje stres u loch. Tylko w wyjątkowych sytuacjach należy sprawdzić drogi rodne. Obserwujmy za to i doglądajmy porodów. Ingerujemy tylko, kiedy widzimy prosięta kompletnie suche, bo to oznacza, że minęło ponad 30 minut od ostatniego prosięcia.
Akcję porodową uznajemy za zakończoną, kiedy locha wydali łożysko. Ocena wielkości łożyska jest pomocna w interpretacji końca porodu. Locha wydala je fragmentami. Można oznaczać etap wydalania, np. XXX całe łożysko. Jeden X powinien wzbudzić w nas czujność.