Prowadzenie biznesu jakim jest produkcja świń nie zwalnia z obowiązku dbania o środowisko naturalne. W Polsce nadal mało popularne jest segregowanie odpadów. Regulacje środowiskowe, związane z przepisami w wydawanych dla ferm wielkotowarowych pozwoleniach zintegrowanych określają ilość, rodzaj wytwarzanych odpadów i formy zagospodarowania w instalacjach, jednak mniejsze podmioty w dalszym ciągu często nieodpowiednio gospodarują odpadami.
Dlatego w czerwcowym wydaniu "top świnie" w rubryce zootechnik radzi Grzegorz Chrostwoski podpowiada jak zagospodarowywać wytwarzane podczas produkcji świń odpady, od tych z tworzyw sztucznych, przez poporodowe po weterynaryjne.
Nasz autor zwraca również uwagę na segregację śmieci w pomieszczeniach socjalnych dla obsługi chlewni, w których spożywamy posiłki lub wykonujemy czynności higieniczne.
– Jeśli zatrudniamy pracowników, należy zorganizować w miejscu pracy ten ważny element, jakim jest segregacja odpadów. Należy się jej nauczyć, a nie każdy ma na to ochotę. Jednak jeśli jest to czynność z zakresu obowiązków w pracy, łatwiej się do niej przekonać i zastosować to we własnym gospodarstwie domowym. Każda forma propagowania tej ważnej dla środowiska czynności będzie w perspektywie czasu bezcenną wartością dla każdego – uważa Chrostowski.
Zapraszamy do lektury czerwcowego "top agrar Polska". aku