Świnie mocno podrożały
Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące cen produktów rolnych w kwietniu tego roku. Szczególną uwagę zwraca zestawienie cen skupu świń w porównaniu z kwietniem 2016 r., ponieważ wzrost ten wyniósł aż 31,5%. Natomiast porównując aktualny stan cenowy z marcowym (2017 r.) widać 18,8% skok.
Jakby na to nie spojrzeć jest to najsilniejszy wzrost w ujęciu rocznym od lutego 2012 r. Te wysokie, na tle historycznym, ceny świń są efektem wejścia unijnego rynku wieprzowiny we wzrostową fazę cyklu w II kw. ub. r.
Wzrost pogłowia
Jednocześnie warto zwrócić uwagę na dane, dotyczące pogłowia trzody chlewnej w Polsce w marcu tego roku. Wzrost pogłowia odnotowano w większości grup struktury stada, m.in. w przypadku warchlaków o wadze od 20 kg do 50 kg (+10,2% r/r) oraz trzody chlewnej na ubój o wadze 50 kg i więcej (+11,6% r/r). Jak oceniają analitycy, wynika on z tego że producenci trzody chlewnej w reakcji na silny wzrost opłacalności produkcji w poprzednich miesiącach zdecydowali się odbudować pogłowie.
Ceny trzody spadną?
Ocenia się, że najprawdopodobniej w najbliższych dniach lub nawet tygodniach tendencja wzrostowa nadal się utrzyma w UE. Jednak biorąc pod uwagę osłabienie popytu na wieprzowinę w Chinach w I kw. br., a także efekty wysokiej bazy z II poł. ub.r. można pokusić się o prognozę, że dynamika cen trzody chlewnej w kolejnych miesiącach będzie się stopniowo obniżać. ag