W Polsce w zeszłym roku padło i zostało zutylizowanych blisko 2 mln świń i bydła. Na pytanie co dzieje się z odpadami z produkcji świń statystyczny rolnik, Kowalski odpowie, że są spalane i powstają z nich mączki mięsno-kostne. A to nieprawda. Unieszkodliwianie padłych zwierząt nie polega na spalaniu. To szereg zaawansowanych technologii w nowoczesnych zakładach przetwórczych, od sterylizacji ciśnieniowej, przez procesy hydrolizy, po produkcję biogazu.
– Zniszczenie wszystkich ubocznych produktów pochodzących z produkcji zwierzęcej jest fizycznie niemożliwe – twierdzą przedstawiciele branży. Dlatego wciąż poszukiwane są nowe formy ich zagospodarowania oraz tworzenie nowych rynków zbytu. Dość powiedzieć, że po spaleniu szczątki niekiedy trafiają do cementowni w celu utwardzania cementu.
Już w październikowym wydaniu "top świnie" przybliżamy ten tajemniczy rynek utylizacji odpadów z produkcji zwierzęcej. Zapraszamy do lektury. aku
StoryEditor
Tajemniczy rynek utylizacji padliny
Hodujesz świnie? Zastanawiałeś się kiedyś co dzieje się z odbieraną od ciebie z gospodarstwa padliną? Jej wykorzystanie cię zaskoczy!