StoryEditor

Upały w chlewni

  Świnie mają bardzo ograniczoną możliwość termoregulacji, dlatego szczególnie dotkliwie reagują na upały. Zbyt wysoka temperatura w chlewni m.in. ogranicza pobranie paszy, naraża świnie na stres i upośledza występowanie zewnętrznych objawów rujowych u loch. W czerwcowym wydaniu "top świnie" podpowiadamy, jak sobie radzić z upałami w chlewni. 
20.05.2016., 13:05h

Wysokie temperatury, które latem ubiegłego roku nawiedziły Polskę, zdaniem meteorologów, w najbli ższych latach mogą stać się w naszej strefie klimatycznej uciążliwą normą. Sporym problemem jest wpływ upałów nie tylko u warchlaków i tuczników, które pobierają mniej paszy i z tego powodu wolniej rosną. Wysokie temperatury wpływają również negatywnie na procesy rozrodcze loch i loszek. Konsekwencjami tego są tzw. bezobjawowe ruje, mniej liczne mioty, a także dysfunkcja jajników. Uapły nie służą też knurom, zaburzając proces spermatogenezy, a to może spowodować okresową niepłodność rozpłodników.

Zapraszamy do lektury czerwcowego programu specjalnego "top świnie", gdzie podpowiadamy jak zabezpieczyć zwierzęta przed szkodliwym działaniem wysokich, letnich temperatur.  aku

Fot. Kurek

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 18:47