Nowo zdefiniowana polityka została zatwierdzona na posiedzeniu w czerwcu br. i ogłoszona na konferencji prasowej podczas World Expo. Jej celem jest budowanie zaufania konsumentów oraz edukacja rolników na temat tego, w jaki sposób można wspierać odporność zwierząt, by uniknąć konieczności stosowania antybiotyków.
Po jednomyślnej zgodzie, Zarząd Rady Wieprzowiny oświadczył, że podziela konieczność odpowiedzialnego stosowania antybiotyków w produkcji wieprzowiny i zobowiązuje się do wdrożenia tych wartości w zmienionym Pork Quality Assurance Plus (PQA Plus) - programie certyfikacji i szkoleń.
Ponadto Krajowa Rada Wieprzowiny zamierza przeznaczyć do 1,4 mln dolarów na finansowanie badań naukowych z zakresu oceny ryzyka antybiotyków oraz na edukację konsumentów poprzez wdrożenie programów uświadamiających zarówno producenta, jak i konsumentów. - Rozumiemy, że antybiotyki odgrywają bardzo ważne role zarówno w medycynie, jak i w produkcji zwierzęcej i wiemy, że konsumenci interesują się tym, jak żywność, którą kupują jest produkowana - powiedział Chris Hodges, prezes Krajowego Zarządu Wieprzowiny. - Ten plan będzie kształtować podejście naszego przemysłu do zarządzania antybiotykami i wskaże sposoby poprawiania zdrowia zwierząt bez użycia antybiotyków – dodał.
Słowa te potwierdził Derrick Sleezer, producent wieprzowiny z Cherokee, w stanie Iowa, który został wybrany na prezesa Zarządu Krajowego Wieprzowiny. - Istnieje duże zainteresowanie konsumentów tym jak powstaje żywność, jak są uprawiane rośliny, hodowane zwierzęta i jak sprzedawane. Widzę wiele możliwości w nadchodzącym roku, by uczestniczyć w powstawaniu tych zmian – powiedział Derrick Sleezer.
Ponadto celem jest wyeliminowanie stosowania na terenie gospodarstwa rolnego medycznie ważnych (w kontekście zdrowia ludzi) antybiotyków oraz propagowanie stosowania kontroli i terapii w leczeniu lub zapobieganiu konkretnej choroby. ag
Fot. A. Kurek