W stosunku do lutego br. marcowa średnia stawka mięsa wieprzowego zmniejszyła się jedynie o 0,3%. To stosunkowo niewielka różnica. W miesiącu tym przeciętnie za wieprzowinę płacono 1272,90 euro za tonę. Natomiast na rynku globalnym cena ta wynosiła 1007,80 euro/t (1118,70 dol/t) i była niższa od ceny z lutego 2016 r. o prawie 17%, a z marca 2015 r. o ponad 20%. Jak widać w marcu tego roku cena wieprzowiny na rynkach Wspólnoty była wyższa o 26% w porównaniu z cenami światowymi (źródło: FAPA).
W kraju, jeśli chodzi o aktualne ceny skupu tuczników, pod koniec zeszłego tygodnia ceny skupu tuczników zostały podniesione o około 10-45 gr/kg. W środę 7 czerwca na niemieckiej giełdzie odnotowano cenę 1,51 euro/kg, co oznacza niewielki spadek o 2 eurocenty. Mimo tej obniżki, cenniki polskich ubojni nie zostały obniżone. W kraju średnio za kilogram żywca płacą 4,53 zł/kg i 6,02 zł/kg w WBC.
Czy ceny skupu tuczników dalej będą rosły? To pytanie zadaje sobie wielu producentów trzody chlewnej. Jednak kwestię tę poddają w wątpliwość głównie zakłady mięsne, hurtownie i sklepy, kupujące wieprzowinę. Twierdzą, że konsument nie jest chętny kupować mięsa według obecnych cen na półce. Przez lata przyzwyczajony został do niższych cen. – I w tym właśnie problem – konsument jest przyzwyczajony – tymczasem przypominam, że takie ceny za świnie były kilkanaście lat temu. I nikt nie narzekał. Przeciętnego Polaka trzeba by na nowo nauczyć kupowania po takiej cenie – zauważa pracownik działu surowcowego w dużej ubojni w województwie wielkopolskim. Czy jest powód do paniki? Przeczytaj ostatni komentarz rynkowy, dotyczący cen trzody chlewnej i sprawdź aktualne ceny. ag