Dokumentacja produkcji jest jednym z narzędzi oceny zdrowia świń oraz efektów prowadzonej profilaktyki stada i terapii. Wróbel twierdzi, że pomimo, że jest coraz więcej dostępnych narzędzi umożliwiających sprawne zbieranie i archiwizowanie danych – od tradycyjnego zeszytu, po zaawansowane systemy komputerowe umożliwiające wpisywanie danych z pozycji smartfona w chlewni, wciąż jeszcze w wielu polskich gospodarstwach dokumentacja produkcji kuleje.
A bez niej, jak bez ręki. Trudno ocenić efekty podejmowanych decyzji. Zdecydowanie trudniej też zauważyć niepokojące objawy u zwierząt. Oko ludzkie wyłapie jedynie poważne i zaawansowane problemy: kaszel, biegunki. Prowadzona systematycznie dokumentacja poddana analizie pozwala szybciej wychwycić ewentualne kłopoty i podjąć działania naprawcze.
Już w grudniowym wydaniu "top świnie" znajdziecie Państwo szereg praktycznych i przydatnych informacji na temat tego jakie dane z chlewni należy gromadzić, aby wraz z lekarzem weterynarii sprawniej kontrolować hodowlę. Zapraszamy do lektury. aku
StoryEditor
Zbieraj i zapisuj dane produkcyjne
– Nadzór nad rytmiczną produkcją nie jest możliwy bez prowadzenia dokumentacji w chlewni – uważa Paweł Wróbel, lekarz weterynarii z Krotoszyna w Wielkopolsce. Sprawdź jakie dane produkcyjne są potrzebne lekarzowi do opieki nad stadem świń.