W Polsce coraz częściej do produkcji świń poszukiwani są specjaliści z odpowiednimi kwalifikacjami. Zootechnik powinien mieć kierunkowe wykształcenie, jednak poza nim pracodawcy zwracają uwagę na doświadczenie zawodowe oraz umiejętności kandydata. Ważne są również predyspozycje osobowe związane z umiejętnością codziennej pracy ze zwierzętami.
Zootechnik zajmuje się nadzorem oraz pełni pieczę nad zwierzętami znajdującymi się w powierzonej mu chlewni. Dba o odpowiedni dobór pasz, warunki życia zwierząt, kontroluje ich kondycję oraz niesie pomoc przedmedyczną. Należy też do niego współpraca z doradcą żywieniowym, czy lekarzem weterynarii. Jest jasne, że obowiązki zootechnika są zależne od skali produkcji. Osoba zatrudniona na tym stanowisku dba, aby wszystkie zdarzenia mające miejsce w chlewni zostały wprowadzone do dokumentacji, czy programu komputerowego.
W lipcowym wydaniu dodatku specjalnego „top świnie” piszemy więcej o tym w jaki sposób zootechnik może zarządzać produkcją świń czyniąc ją bardziej wydajną. Zapraszamy do lektury. aku
StoryEditor
Zootechnik na straży produkcji
Po co w chlewni zootechnik? Takie pytanie coraz częściej zadają sobie zwiększający skalę produkcji rolnicy. Czy zatrudnienie zootechnika pozwoli uniknąć błędów w produkcji?