Raport suszowy IUNG-PIB zawiera wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2477 gmin Polski oraz aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w oparciu o kategorie gleb. Na chwilę obecną opublikowano już siedem takich raportów.
- W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -64 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zmniejszeniu aż o 35 mm - informuje IMGW.
Jak podaje raport największe niedobory wody od -160 do -209 mm notowano na obszarze Nizin:
- Mazowieckiej i Podlaskiej,
- na Wyżynie Lubelskiej,
- Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej.
Za to na południu kraju oraz na zachodzie i północnym-zachodzie, deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm.
Straty w plonach na poziomie 20%
- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w siódmym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski., powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20%w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych - podaje raport.
Województwa z suszą rolniczą
Susza rolnicza występowała na terenie ośmiu województw:
- Podlaskiego,
- Mazowieckiego,
- Lubelskiego,
- Łódzkiego,
- Podkarpackiego,
- Warmińsko-mazurskiego,
- Wielkopolskiego,
- Zachodniopomorskie.
Uprawy ze stwierdzoną suszą
Susza występowała w dwunastu uprawach:
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Krzewów owocowych,
- Roślin strączkowych,
- Zbóż jarych,
- Zbóż ozimych,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu,
- Truskawek,
- Drzew owocowych,
- Chmielu,
- Ziemniaka.
Największa susza w kukurydzy na ziarno
- W siódmym okresie raportowania od 21 maja do 20 lipca 2024 r. największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw kukurydzy na ziarno. Notowano ją w 352 gminach (14,21% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 19,14 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 2,37% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 5,36 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania) - podaje raport.
Susza w kukurydzy na kiszonkę
- Suszę notowano także w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Notowano ją w 352 gminach (14,21% gmin Polski). Nastąpiło zmniejszenie o 19,14 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 2,37% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 5,36 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania) - czytamy w raporcie IMGW.
Susza w strączkach
Suszę odnotowano również w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją aż w 224 gminach.
- Nastąpiło zmniejszenie o 18,86 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 1,30% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 5,85 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania) - wg raportu.
Zboża jare objęte suszą rolniczą
Suszę notowano także w uprawach zbóż jarych w 190 gminach (7,67% gmin Polski).
- Nastąpiło zmniejszenie o 28,50 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Suszę notowano na obszarze 0,96% gruntów ornych kraju (zmniejszenie o 10,23 punktów procentowych względem poprzedniego okresu raportowania) - podaje IMGW.
Zboża ozime - susza w 88 gminach
W przypadku zbóż ozimych, susza rolnicza została stwierdzona w 88 gminach.
Susza rolnicza w ziemniakach
Suszę odnotowano równiez w uprawie ziemniaka. Wystąpiła ona na terenie dwóch gmin.
Bernat Patrycja
Źródło i mapy: IMGW
Fot: Daleszyński