StoryEditor

Cykliczne przymrozki i nadciagające opady śniegu

Pod koniec drugiej dekady października doczekaliśmy się znaczącego ochłodzenia, fali przygruntowych przymrozków, a zapowiadane są opady śniegu. Co oznaczają dla upraw ozimych?
18.10.2023., 14:10h
Wyraźna zmiana pogody po połowie października nie powinna być i nie jest żadnym zaskoczeniem dla naszych rolników. Kolejny dzień z przygruntowymi przymrozkami w przedziale od ok. –1°C do ok. –5°C przygotowaniem ozimin do spoczynku zimowego. Dobrze, że nadchodzą dość systematycznie i nie są zbyt drastyczne. W tych warunkach oziminy się hartują, bez czego nie przetrwałyby warunków pogodowych podczas zimy (patrz tabela).
Powstrzymane opryskiwacze
Spadki temperatur blokują natomiast zabiegi ochrony roślin, w tym stosowanie regulatorów wzrostu, herbicydów, czy fungicydów. Nie powstrzymują natomiast uprawy pól i trwających jeszcze lokalnie siewów pszenic, zwłaszcza zbieranych po przedplonach późno schodzących z pola, tj. kukurydzy ziarnowej, buraka cukrowego, późnych odmian ziemniaka czy warzyw gruntowych. Pracom tym sprzyja temperatura gleby na głębokości ok. 5 cm, która obecnie wynosi w kraju od ok. 5°C do ponad 7,5°C, nie ograniczając procesu kiełkowania (patrz wykres; dane dla Kalisza).
Nadciągają opady śniegu
Pod koniec tygodnia synoptycy zapowiadają kolejne ochłodzenia oraz … pierwsze w tym sezonie wegetacyjnym opady śniegu na terenach nizinnych. Jak wynika z satelitarnych prognoz CMM IMGW należy się ich spodziewać głównie w północnej połowie Polski od czwartku, od godzin wieczornych, do popołudniowych w piątek. Kulminacja tego zjawiska oczekiwana jest w czwartek od godzin porannych, kiedy w ciągu godziny ma spaść w tych rejonach od 0,1 cm do ponad 1 cm śniegu (patrz mapa).
Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C na północnym wschodzie, przez ok. 10°C w centrum kraju, do nawet 19°C na południu. Jednak w północnej Polsce temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa, gdyż opadom będzie towarzyszył porywisty wiatr, powodujący dodatkowo zamieć śnieżną.
Z kolei w sobotę ciepła masa powietrza utrzyma się jedynie nad południowo-wschodnią Polską. W całym kraju będzie pochmurno, wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie również marznącego deszczu, powodującego gołoledź. W wielu rejonach utrzyma się także porywisty wiatr.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 20:25