Kilkunastostopniowe mrozy przy gruncie powinny niepokoić rolników z zasiewami ozimin, głównie z rejonów, w których nie ma obecnie okrywy śnieżnej lub jest ona 2–3-cm. Dotyczy to niemal połowy województw, tj.:
- zachodniopomorskiego
- lubuskiego
- wielkopolskiego
- dolnośląskiego
- opolskiego
- podlaskiego
- wschodniej połowu warmińsko-mazurskiego.
Fala silnych mrozów przy gruncie jest groźna, ponieważ trwa już kilka dni i potrwa jeszcze przynajmniej do jutra, kiedy synoptycy przewidują najsilniejszy spadek temperatury (patrz mapy – temperatura aktualna; źródło: CMM IMGW; – okrywa śnieżna, źródło: meteomodel.pl).
Obecnie nie można w żaden sposób pomóc roślinom przetrwać ten kryzysowy okres. Trzeba liczyć na naturalny potencjał zimotrwałości wysianej odmiany. Na działanie P i K jest zbyt zimno, chociaż ich obecność w soku komórkowym roślin podnosi odporność tkanek na niskie temperatury.
Być może będzie można jeszcze w lutym wesprzeć je nawożeniem azotowym, ale nie ma na to obecnie zgody MRiRW. Warto jednak aby taka decyzja nadeszła, gdyż jak widać na wielu odsłoniętych plantacjach, rośliny są przerośnięte i wygłodzone na skutek ciepłej jesieni, łagodnego grudnia i połowy stycznia, kiedy przy wydłużonej wegetacji wyczerpały z gleby zasoby składników pokarmowych. Głodne są natomiast bardziej podatne na skutki czynników stresowych, w tym mrozu (patrz zdjęcie).
[bie]