Według najnowszych prognoz pogody do Polski wraca zima. Przez prawie miesiąc od początku grudnia mieliśmy w całym kraju dodatnie temperatury, sporo słońca, ale też i obfite opady deszczu. Teraz za sprawą niżu ze Wschodu do Polski wkroczyła zima. Już w pierwszych dniach stycznia pierwsze opady śniegu i przymrozki pojawiły się we wschodnich i północnych województwach. Wczoraj i dziś także w pozostałych województwach pojawił się śnieg i temperatura powietrza spadła poniżej zera.
Zima wraca na pola
Dla rolników powrót śniegu i ujemnych temperatur to zarówno dobra jak i zła wiadomość. W tych rejonach, gdzie nie ma zastoisk wodnych śnieg, który spadł na pola i ujemne temperatury to dobry prognostyk dla przezimowania zbóż czy rzepaku. Ale tam, gdzie na polach stoi woda po obfitych opadach deszczu czy wylaniu rowów i rzek, nadejście mrozu oznacza, że te miejsca będą się nadawały do przesiewu na wiosnę. Nie wiadomo tylko kiedy będzie można na te pola wiosną wjechać.
O szczegółowej prognozie pogody na najbliższe dni pisaliśmy kilka dni temu.
Jak poradzić sobie wiosną w polu?
Wielu rolników ma dylemat jak podejść do ochrony i nawożenia zbóż i rzepaku oraz do siewu buraków cukrowych, strączkowych czy kukurydzy tej wiosny. Odpowiedzi na wiele tych pytań i wątpliwość można będzie znaleźć na naszych seminariach uprawowych, które rozpoczynamy już w poniedziałek 8. stycznia w Olsztynie. Będziemy także 9. stycznia w Swarzędzu k. Poznania, 10. i 11. stycznia we Wrocławiu i 12. stycznia w Rzeszowie. Nasi eksperci podpowiedzą jaką strategię działania w poszczególnych uprawach przyjąć na wiosnę 2024 roku, by zminimalizować koszty i zwiększyć plony.
Tradycyjnie też w każdej z tych lokalizacji nasze niezależny ekspert z Niemiec prof. Hansgeorg Schönberger (N.U. Agrar) pzredstawi modele pogodowe dla poszczególnych regionów. Z doświadczenia możemy powiedzieć, że każdego roku ich sprawdzalność wynosi powyżej 90%. W 2023 roku prof. Schönberger niemal prefekcyjnie przewidział przebieg pogody m. in. w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Na nasze seminaria możesz się zapisać jeszcze dziś. Wszystkie informacje znajdziesz na seminaria.topagrar.pl
Przysłowia pogodowe na Święto Trzech Króli
Wracając do Świeta Objawienia Pańskiego, to poniżej prezentujemy najpopularniejsze przysłowia ludowe związane z prognozą pogody na najbliższy okres uzaleznioną od warunków atmosferycznych, które pojawią się 6. stycznia. Oto one:
- Gdy w Trzech Króli mrozem trzyma, będzie jeszcze długa zima.
- Gdy Trzej Królowie szarugą częstują, w Zielone Świątki słotę przewidują.
- Gdy Trzy Króle pogodą obdarzą, nie zasypiaj ranków, gospodarzu.
-
Na Trzech Króli każdy się do pieca tuli.
-
Na Trzech Króli słońce świeci, wiosna do nas pędem leci.
-
Królowie pod szopą – dnia na kurzą stopę.