Nawożenie azotem od 1 lutego
Od 1 lutego rolnicy mają możliwość elastycznego stosowania nawozów azotowych, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe. Informacje o tym, czy rolnik może wyjechać w pole z azotem, czy nie, publikuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej IMGW-PIB. Na specjalnej mapie publikowanej codziennie od 1 do 29 lutego umieszczony jest wykaz powiatów, w których możliwe jest nawożenie. Kolor żółty oznacza zezwolenie na zastosowanie azotu w oziminach i użytkach zielonych, a kolor zielony w uprawach jarych.
Codzienna aktualizacja mapy IMGW
Już od 1 lutego 2024 roku IMGW publikuje listę powiatów i miast, które kwalifikują się do nawożenia. Musi tam zostać spełniony warunek: przez 5 dni następujących po sobie dni średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C.
Tutaj sprawdzisz, czy w Twoim powiecie już można nawozić. Kliknij TUTAJ.
Kiedy można wyjechać z azotem w pole?
Rolnik może stosować nawozy azotowe od 1 lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe czyli:
- przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C – dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,
- przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C – dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.
Co w przypadku, gdy przez 5 kolejnych dni temperatura wynosiła 5°C, a następnie spadła do 2°C? We wskazanym przykładzie możliwe będzie rozpoczęcie nawożenia. Należy jednak zaznaczyć, że podczas stosowania nawozów obowiązują jeszcze inne przepisy, których należy przestrzegać, takie jak ograniczenie stosowania nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub przykrytych śniegiem, wynikające z art. 20 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2023 r. poz. 569).