StoryEditor

IMGW ostrzega – za kilka godzin silny wiatr dotrze na południe Polski

Nie ustały jeszcze emocje związane z klęskową powodzią na południowym zachodzie kraju, a IMGW wydaje kolejne ostrzeżenie przed zbliżającym się silnym wiatrem. Poza zachodnimi województwami, obejmie także niektóre środkowe i wschodnie powiaty południowej Polski.

08.10.2024., 12:09h

Ostrzeżenie IMGW

Nad przygraniczne rejony południa Polski nadciągają silne wiatry. Ostrzeżenie obowiązuje od 8.10 od godz. 14.00 do 9.10 do godz. 6:00 – obejmuje 4 województwa i 23 powiaty (patrz mapa; źródło IMGW – PIB).

Zobacz także: Rzepak i rzepik zagrożone rolniczą suszą. Które województwa znalazły się w raporcie IUNG?

image
Rejony zagrożenia przed silnym wiatrem.
FOTO:
  • W woj. dolnośląskim ostrzeżenie obejmuje powiaty: dzierżoniowski, jaworski, kamiennogórski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki.
  • W woj. opolskim zagrożenie ogłoszono tylko dla powiatu nyskiego.
  • W woj. śląskim alert obowiązuje powiaty bielski, cieszyński i żywiecki.
  • W woj. małopolskim ostrzeżenie wydano dla powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, suskiego, tatrzańskiego i wadowickiego.
  • W woj. podkarpackim silne wiatry wystąpią w powiatach: bieszczadzkim, jasielskim, krośnieńskim, leskim i sanockim.

Rolnicy powinni zabezpieczyć pryzmy i stogi z balotami

Dla tych powiatów ostrzeżenie przed silnym wiatrem jest 1. stopnia. Oznacza to, że średnią prędkość wiatru szacuje się na 55–70 km/godz., a w porywach będzie ona dochodziła do 70–85 km/godz.

Zgodnie z aktualizacją ostrzeżenia, dla powiatu bielskiego podniesiono jego skalę do 2. stopnia, w którym średnia prędkość wiatru oscyluje w przedziale 70–85 km/godz., a w porywach może osiągać wartość 85–115 km/godz. 

Oznacza to utrudnienia na drogach, możliwości wystąpienia wiatrołomów drzew i zerwanych gałęzi. W rolniczym scenariuszu wstrzymanie opryskiwania upraw, nawożenia przedsiewnego czy prac związanych ze zbiorem zielonek. Rolnicy powinny natomiast dodatkowo zabezpieczyć obejścia, pryzmy kiszonkowe czy stogi z balotami lub inne elementy osłonięte dużymi arkuszami folii czy plandek. Należy też pozamykać drzwi i okna w stodołach oraz pomieszczeniach gospodarskich aby ustrzec się strat związanych ze skutkami silnego wiatru.

image

Jak ratować pola po powodzi? Pogotowie polowe top agrar Polska

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 18:13